Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 7 lutego 2013 r., sygn. II OSK 1865/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jacek Chlebny Sędziowie: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędzia NSA Elżbieta Kremer /spr./ Protokolant: starszy inspektor sądowy Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 7 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej K. W. i R. W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 20 maja 2011 r. sygn. akt IV Sa/Wa 631/11 w sprawie ze skargi K. W. i R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia [...] lutego 2011 r. nr [...] w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 maja 2011 r., sygn. akt IV Sa/Wa 631/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. W. i R. W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Płocku z dnia [...] lutego 2011 r., nr [...], utrzymującą w mocy decyzję Wójta Gminy B. z dnia [...] grudnia 2010 r. w przedmiocie ustalenia jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach faktycznych:

Decyzją z [...] lutego 2011 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Płocku utrzymało w mocy decyzję Wójta Gminy B. z [...] grudnia 2010 r., którą ustalono dla K. i R. W. jednorazową opłatę w łącznej kwocie 13.721,00 złotych z tytułu wzrostu wartości nieruchomości spowodowanego uchwaleniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Organ odwoławczy wskazał, że w rozpatrywanej sprawie miał miejsce wzrost wartości nieruchomości w wyniku uchwalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego oraz zbycia nieruchomości przez dotychczasowego właściciela lub użytkownika wieczystego przed upływem pięciu lat, licząc od dnia wejścia w życie planu, co - w przypadku wystąpienia bezpośredniego związku przyczynowego pomiędzy wzrostem wartości zbywanej nieruchomości, a uchwaleniem planu - skutkuje wszczęciem postępowania mającego na celu ustalenie i pobranie renty planistycznej w oparciu o wycenę sporządzoną przez rzeczoznawcę majątkowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00