Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 marca 2013 r., sygn. I GSK 727/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca (spr.) Sędziowie NSA Janusz Zajda Marzenna Zielińska Protokolant Anna Ważbińska po rozpoznaniu w dniu 21 marca 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej M.S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 9 lutego 2011 r. sygn. akt I SA/Bk 586/10 w sprawie ze skargi M.S. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od M.S. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w B. kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w B. wyrokiem z dnia 9 lutego 2011 r. (sygn akt I SA/Bk 586/10) oddalił skargę M. S. P.H.U. "M." w Cz. B. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w B. z dnia [...] września 2008 r., nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego za wyszczególnione w decyzji miesiące 2003 i 2004 r.

Sąd I instancji za podstawę rozstrzygnięcia przyjął następujące ustalenia:

Przeprowadzone przez Naczelnika Urzędu Celnego w B. postępowanie kontrolne i podatkowe w firmie P.H.U. "M." ujawniło w poszczególnych miesiącach okresu styczeń - grudzień 2003 r. oraz styczeń - kwiecień 2004 r. przypadki sprzedaży oleju opałowego dokonywanej przez skarżącego z naruszeniem warunków uprawniających do skorzystania z preferencyjnej stawki podatku akcyzowego. W wyniku przeprowadzenia postępowania dowodowego stwierdzono, że część osób, na nazwiska których były wystawiane oświadczenia o przeznaczeniu oleju na cele opałowe, nie potwierdziła w całości zakupu oleju opałowego oraz autentyczności złożonych podpisów, wykluczając jednocześnie możliwość dokonania tych czynności w ich imieniu przez członków rodziny lub osoby bliskie. Stwierdzono również przypadek sprzedaży oleju opałowego dla osoby niefigurującej w zbiorach meldunkowych gminy W. oraz dla podmiotu gospodarczego, który nie figurował w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Wójta Gminy T. K. Łącznie, zdaniem organu skarżący sprzedał 20.215 litrów oleju opałowego (w 15 przypadkach) z naruszeniem warunków uprawniających do zastosowania preferencyjnej stawki podatku akcyzowego, określonych w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z 22 marca 2002 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 27, poz. 269 z ze zm.), a także rozporządzenia Ministra Finansów dnia 23 grudnia 2003 r. w sprawie podatku akcyzowego (Dz. U. Nr 221, poz. 2196 ze zm.).

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00