Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 1137/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. spółki jawnej w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 10 maja 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 162/11 w sprawie ze skargi E. spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] stycznia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. spółki jawnej w M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w R. wyrokiem z dnia [...] maja 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 162/11, oddalił skargę E. Spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] stycznia 2011 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego.
Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.
W dniu [...] stycznia 2010 r. Ł.F. współwłaściciel skarżącej spółki złożył w Oddziale Celnym w Mielcu deklarację uproszczoną AKC-U w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki Mercedes Benz Sport Coupe.
W deklaracji zadeklarował podstawę opodatkowania samochodu osobowego w wysokości 9.337 zł.
Po analizie złożonych dokumentów, organ pierwszej instancji dokonał czynności sprawdzających, w celu ustalenia zgodności zadeklarowanej wartości pojazdu z przedstawionymi dokumentami i średnią wartością rynkową samochodów osobowych o podobnych parametrach. Ponieważ różnica pomiędzy zadeklarowaną podstawą opodatkowania nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego, a ustaloną przez organ podatkowy średnią wartością rynkową była znaczna, organ wezwał podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub pisemnego wykazania przyczyn uzasadniających podanie wysokości podstawy opodatkowania w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego. W odpowiedzi na powyższe skarżąca wyjaśniła, że prowadzona przez nią firma zajmuje się obrotem samochodami używanymi od 1995 r. W tym okresie wypracowała sobie dobre relacje handlowe i uzyskała atrakcyjne rabaty. Wskazała, że wieloletnia współpraca z dealerami na rynku włoskim pozwala zakupić większą ilość samochodów po niższych cenach od średnich rynkowych.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right