Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 25 kwietnia 2013 r., sygn. I GSK 1385/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda Sędzia NSA Ludmiła Jajkiewicz (spr.) Sędzia del. WSA Inga Gołowska Protokolant Marcin Chojnacki po rozpoznaniu w dniu 25 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej E. spółki jawnej w M. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w R. z dnia 12 lipca 2011 r. sygn. akt I SA/Rz 297/11 w sprawie ze skargi E. spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektor Izby Celnej w P. z dnia [...] marca 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od E. spółki jawnej w M. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w P. 450 (czterysta pięćdziesiąt) złotych tytułem kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w R. wyrokiem z dnia 12 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Rz 297/11, oddalił skargę E. Spółki jawnej w M. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w P. z dnia [...] marca 2011 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy.

W dniu 26 października 2009 r. Ł.F. współwłaściciel skarżącej spółki złożył w Oddziale Celnym w M. deklarację uproszczoną AKC-U w związku z nabyciem wewnątrzwspólnotowym samochodu osobowego marki Chrysler Voyager.

W deklaracji zadeklarował podstawę opodatkowania samochodu osobowego w wysokości 11.748 zł.

Do deklaracji załączył prywatną opinię biegłego rzeczoznawcy określającą rynkową wartość netto sprowadzonego samochodu osobowego na kwotę 12.000 zł.

Po analizie złożonych dokumentów, organ pierwszej instancji dokonał czynności sprawdzających, w celu ustalenia zgodności zadeklarowanej wartości pojazdu z przedstawionymi dokumentami i średnią wartością rynkową samochodów osobowych o podobnych parametrach. Ponieważ różnica pomiędzy zadeklarowaną podstawą opodatkowania nabytego wewnątrzwspólnotowo samochodu osobowego, a ustaloną przez organ podatkowy średnią wartością rynkową była znaczna organ wezwał podatnika do zmiany wysokości podstawy opodatkowania lub pisemnego wykazania przyczyn uzasadniających podanie wysokości podstawy opodatkowania w kwocie znacznie odbiegającej od średniej wartości rynkowej samochodu osobowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00