Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 6 sierpnia 2013 r., sygn. II FSK 2875/12
Skarga kasacyjna powinna być sformułowana w sposób jasny i precyzyjny, tak żeby sąd nie musiał domyślać się intencji strony skarżącej. Nie jest bowiem rolą Naczelnego Sądu Administracyjnego uzupełnianie czy też modyfikowanie podstaw kasacyjnych i przedstawionej na ich poparcie argumentacji. Działanie takie należałoby wręcz uznać za niedopuszczalne w świetle przepisów Rozdziału 1 Działu IV Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jerzy Rypina, Sędziowie NSA Małgorzata Wolf-Kalamala (sprawozdawca), WSA del. Bartosz Wojciechowski, Protokolant Piotr Stępień, po rozpoznaniu w dniu 6 sierpnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 29 maja 2012 r. sygn. akt I SA/Wr 1645/11 w sprawie ze skargi D. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 września 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od D. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 2700 (słownie: dwa tysiące siedemset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. [pic]
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 29 maja 2012 r., sygn. akt I SA/Wr 1645/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę D. G. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 9 września 2011 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r.
W uzasadnieniu orzeczenia wskazano, że zaskarżoną decyzją organ odwoławczy utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. z dnia 15 kwietnia 2011 r. określającą D. G. wysokość podatku dochodowego od osób fizycznych za 2005 r.
W toku postępowania podatkowego ustalono, że skarżąca prowadziła w badanym okresie działalność gospodarczą w zakresie handlu obuwiem i galanterią skórzaną oraz artykułami odzieżowymi, a ponadto uzyskiwała przychody z najmu lokali użytkowych oraz usług. Zdaniem organów prowadzona przez stronę podatkowa księga przychodów i rozchodów była nierzetelna zarówno w zakresie przychodów, jak i kosztów ich uzyskania. Organy zwróciły w szczególności uwagę, że z porównania zapisów stanów remanentowych na początek i koniec 2005 r. oraz chronologii zdarzeń gospodarczych na przestrzeni 2005 r. wynikało, iż doszło do powstania tzw. nadwyżki towarów obrazującej brak pokrycia zakupu towarów handlowych na kwotę 126.381,24 zł. Oznaczało to, że w remanencie końcowym spisano towary, które nie znalazły odzwierciedlenia ani w remanencie początkowym ani w fakturach zakupu. W tym zakresie dokonano szczegółowej analizy polegającej na porównaniu asortymentów towarów według nazw i cen jednostkowych z uwagi na stosowanie przez stronę w różnych dokumentach różnych nazw dla tego samego towaru. W konsekwencji organ podatkowy dokonał ujednolicenia nazw tworząc grupy asortymentowe, np. mając na uwadze powtarzalność cen niektórych towarów przyjęto, że plecaki i rękawiczki mogły zamiennie występować jako galanteria skórzana, szalik, czapka, koszulka, jak również spodenki, piżamy, koszulki, majtki, komplety, spódnice, koszule jako odzież dziecięca.