Wyrok NSA z dnia 3 lipca 2013 r., sygn. I FSK 1049/12
VI Dyrektywa powinna być interpretowana w ten sposób, iż sprzeciwia się ona prawu podatnika do odliczenia podatku od wartości dodanej, jeżeli transakcje, z których wynika to prawo, stanowią nadużycie. Nie nakłada ono też na organy podatkowe obowiązku ustalania subiektywnego nastawienia podatnika, w szczególności zaś tego, czy miał on świadomość, że nie zostały spełnione przesłanki odliczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Krystyna Chustecka (spr.), Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz, Sędzia NSA Arkadiusz Cudak, Protokolant Marek Wojtasiewicz, po rozpoznaniu w dniu 3 lipca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej P. D. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 19 kwietnia 2012 r. sygn. akt I SA/Po 229/12 w sprawie ze skargi P. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 5 grudnia 2011 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III i IV kwartał 2007 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od P. D. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 2.400 (słownie: dwa tysiące czterysta) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego. NSA/wyr.1 - wyrok
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2012r., sygn. akt I SA/Po 229/12, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę P. D. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 5 grudnia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług za I, II, III, IV kwartał 2007 r.
Ze stanu sprawy przyjętego przez Sąd I instancji wynikało, że organ I instancji określił skarżącemu prowadzącemu pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie transportu drogowego za poszczególne kwartały 2007 r. zobowiązanie w VAT - wskutek zakwestionowania prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur wystawionych przez "W." Sp. z o.o. z siedzibą w P. oraz B.