Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 26 kwietnia 2013 r., sygn. II FSK 1769/11

W przypadku świadczeń nieodpłatnych opodatkowaniu może podlegać tylko przychód rzeczywiście otrzymany, a nie możliwy do otrzymania. Należy wobec tego uznać, że o przychodzie pracownika można by mówić, gdyby skorzystał z postawionych do dyspozycji świadczeń, a ponadto możliwe byłoby ustalenie wartości tego świadczenia według metod określonych w art. 11 ust. 2-2b u.p.d.o.f.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Wolf-Kalamala, Sędziowie: NSA Jerzy Płusa (sprawozdawca), del. WSA Bartosz Wojciechowski, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 26 kwietnia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 19 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wr 404/11 w sprawie ze skargi M. sp. z o. o. z siedzibą w L. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2010 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 19 kwietnia 2011 r., sygn. akt I SA/Wr 404/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu uchylił zaskarżoną przez M. sp. z o.o. w L. - zwaną dalej "Spółką", interpretację indywidualną Ministra Finansów (organ upoważniony - Dyrektor Izby Skarbowej w P.) z dnia 12 listopada 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przedstawiając w uzasadnieniu powyższego wyroku stan sprawy Sąd pierwszej instancji podał, że we wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej Spółka wskazała, iż będąc pracodawcą i dążąc do zacieśnienia więzi pracowników z przedsiębiorstwem (...), organizuje różnego rodzaju imprezy (spotkania) integracyjne (okolicznościowe), mające charakter otwarty i dobrowolny, finansowane w całości ze środków obrotowych Spółki. Podczas imprez pracownicy mogą korzystać z wykupionych przez Spółkę usług gastronomicznych oraz dodatkowych atrakcji (m.in. udział w dyskotece, w zawodach sportowych). Spółka nie sporządza listy osób biorących udział takich imprezach, jak również nie ewidencjonuje ilości spożywanych przez poszczególnych pracowników posiłków (pracownicy nie mają przydzielonych porcji żywnościowych, mając swobodę wyboru posiłku), jak i tego, czy wszyscy pracownicy skorzystali z dodatkowych atrakcji. Liczbę pracowników chętnych do wzięcia udziału w imprezie ustala szacunkowo, w oparciu o informacje przekazane przez kierowników działów. Faktury obejmujące całkowity koszt organizacji imprez wystawiane są na Spółkę. Mając na uwadze powyższe, Spółka sformułowała następujące pytania:

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00