Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 12 marca 2013 r., sygn. I FSK 508/12
Nie ma podstaw prawnych do uznania, iż podstawę opodatkowania w przypadku usług organizacji zakładów wzajemnych – bukmacherskich stanowi cała kwota wpłacona przez graczy, bez pomniejszenia jej o kwoty wypłaconych graczom wygranych. Akceptacja tego stanowiska mogłaby w sposób nieuzasadniony różnicować sytuację w przypadku świadczenia usług zakładów bukmacherskich w stosunku do pozostałych rodzajów gier hazardowych, a wiec usług o podobnym charakterze, co zakłócałaby proporcjonalność VAT, który stawałby się niewspółmiernie wysoki w stosunku do wynagrodzenia należnego z tytułu świadczonej usługi przez organizatora zakładów bukmacherskich. W konsekwencji dochodziłoby do naruszenia zasady konkurencji.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zubrzycki, Sędzia NSA Sylwester Marciniak, Sędzia WSA (del.) Izabela Najda - Ossowska (sprawozdawca), Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 26 lutego 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej F. Zakłady Bukmacherskie Sp. z o. o. w C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 21 listopada 2011 r., sygn. akt III SA/Gl 103/11 w sprawie ze skargi F. Zakłady Bukmacherskie Sp. z o. o. w C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 października 2010 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. uchyla zaskarżony wyrok 2. uchyla zaskarżoną interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 października 2010r nr [...], 3. zasądza od Ministra Finansów na rzecz F. Zakłady Bukmacherskie sp. z o.o. w C. kwotę 820 (słownie: osiemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania za obie instancje
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę F. sp. z o.o. w C. (dalej skarżąca) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 20 października 2010r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.
2. W uzasadnieniu wyroku sąd I instancji wskazał, że skarżąca wystąpiła do Ministra Finansów o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w przedmiocie określenia podstawy opodatkowania przy świadczeniu usług w zakresie zakładów wzajemnych. We wniosku wskazała, że podstawowym przedmiotem jej działalności gospodarczej jest organizowanie zakładów bukmacherskich na wyniki wydarzeń sportowych, społecznych i politycznych. Zakłady są przyjmowane w specjalnych punktach, rozmieszczonych na terenie całego kraju, zgodnie ze zezwoleniami wydanymi przez Ministra Finansów. Udział uczestnika w zakładach polega na wytypowaniu wyników zdarzeń znajdujących się w ofercie i wpłaceniu odpowiedniej stawki. Wysokość wygranych zależy od umówionego, między przyjmującym zakład a wpłacającym stawkę, stosunku wpłaty do wygranej. Po dokonaniu tych czynności uczestnik zakładów otrzymuje potwierdzenie, stanowiące dowód zawarcia zakładu, czym wyraża zgodę na uczestnictwo w zakładach. Przychodem skarżącej jest wysokość kwot uzyskanych za zawarcie zakładów pomniejszona o podatek od gier oraz wielkość wygranych, które zgodnie z regulaminem, są wypłacane grającym w określonym terminie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right