Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2013 r., sygn. II FSK 2097/11
Do likwidacji środka trwałego wystarczy wykreślenie go z ewidencji i wyzbycie się go.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędzia del. NSA Jan Grzęda, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 21 stycznia 2011 r. sygn. akt I SA/Kr 1596/10 w sprawie ze skargi A. S.A. w K. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz A. S.A. w K. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 21 stycznia 2011 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, w sprawie o sygn. akt I SA/Kr 1596/10, uwzględnił skargą A. S.A. z siedzibą w K. - nazywaną dalej "Spółką", i uchylił interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 9 czerwca 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych.
Z uzasadnienia wyroku sądu administracyjnego pierwszej instancji wynika, że Spółka wystąpiła z wnioskiem o udzielenie interpretacji indywidualnej. We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe. Spółka otwiera sklepy na terenie całego kraju w wynajmowanych lokalach. Przed ich otwarciem ponosi koszty prac adaptacyjnych. Po zakończeniu procesu inwestycyjnego przyjmuje do użytkowania inwestycje w środkach trwałych. Inwestycje w obcych środkach trwałych użytkowane są przez wiele lat, w zależności od czasu na jaki została zawarta umowa najmu. Niemniej jednak może wystąpić sytuacja, gdy ze względów gospodarczych, Spółka zaprzestanie użytkowania nieruchomości i rozwiąże umowę najmu. W konsekwencji, z uwagi na krótki czas używania inwestycji, nie będzie miała możliwości objęcia odpisami amortyzacyjnymi całej wartości początkowej wytworzonych środków trwałych (inwestycji w obcym obiekcie). W przypadku likwidacji środka trwałego nie będzie przeprowadzała prac przywracających obcy środek trwały do stanu pierwotnego ze względu na nieopłacalność ekonomiczną takich prac. Spółka wyjaśniła, że pozostawione inwestycje nie będą się nadawały do wykorzystania przez właściciela nieruchomości jak i nowych najemców. Wynikać to będzie ze specyficznego, indywidualnego charakteru wykonanych prac. Spółka ponadto przewiduje, że może dojść do sytuacji, w której ze względu na postanowienia umowy najmu, nie będzie możliwości jej rozwiązania przed upływem określonego terminu. Tym samym, Spółka nie będzie wykorzystywała inwestycji w środku trwałym, równocześnie ponosząc opłaty wskazane w umowie najmu. Ewentualnie będzie musiała wypłacić wynajmującemu odszkodowanie.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right