Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 22 stycznia 2013 r., sygn. II FSK 1031/11

Ulepszenie środka trwałego to zarówno przebudowa, to jest wykonanie prac, w wyniku których nastąpi jego dostosowanie do zmienionych potrzeb funkcjonalnych, użytkowych lub technicznych, jak i adaptacja, to jest wykonanie prac mających na celu przystosowanie go do innych celów, niż jego pierwotne przeznaczenie oraz rozbudowa, to jest wykonanie prac powodujących jego powiększenie.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Antoni Hanusz, Sędzia NSA Aleksandra Wrzesińska-Nowacka, Protokolant Dorota Żmijewska, po rozpoznaniu w dniu 22 stycznia 2013 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 2 grudnia 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 1656/10 w sprawie ze skargi K. M. na indywidualną interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w K. działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 26 lutego 2008 r. nr [...] w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uwzględnił skargę K.M. i uchylił indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

We wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, który wpłynął do organu interpretacyjnego dnia 26.11.2007 r., skarżący podał, że jest właścicielem trzech sukcesywnie nabytych działek, w tym jednej zabudowanej, położonych pomiędzy dwiema sąsiednimi ulicami. Znajdujące się w budynku posadowionym na zabudowanej działce lokale mieszkalne i użytkowe, będące odrębnymi przedmiotami własności wraz z udziałami w częściach wspólnych budynku i gruntu, także sukcesywnie nabywał, aż stał się wyłącznym właścicielem całej nieruchomości. W lokalach użytkowych znajdujących się w budynku usytuowanym na jednej z tych działek co najmniej od 1962 r. była prowadzona działalność gospodarcza. W 2004 r. skarżący rozpoczął inwestycję polegającą na adaptacji i rozbudowie istniejącego budynku w celu uzyskania jednego obiektu handlowego na całym obszarze trzech działek, przy czym nakłady na jego ulepszenie w trakcie prowadzonych prac nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a rozbudowany budynek został po raz pierwszy wprowadzony do ewidencji środków trwałych w 2007 r. Skarżący zadał pytanie, czy w tej sytuacji dla budynku może zastosować 10% indywidualną stawkę amortyzacyjną na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (obecnie: Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), zajmując stanowisko, że wobec wprowadzenia po raz pierwszy do ewidencji ulepszonego środka trwałego w postaci budynku, który po raz pierwszy został oddany do używania ponad 30 lat przed wprowadzeniem go do ewidencji, jest to możliwe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00