Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 13 listopada 2012 r., sygn. II OSK 1220/11

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Dałkowska-Szary Sędziowie NSA Andrzej Jurkiewicz del. WSA Czesława Nowak-Kolczyńska (spr.) Protokolant Hubert Sęczkowski po rozpoznaniu w dniu 13 listopada 2012r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej E. Spółka z o.o. z siedzibą w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku z dnia 16 lutego 2011 r. sygn. akt II SA/Gd 891/10 w sprawie ze skargi E. Spółka z o.o. z siedzibą w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 16 lutego 2011 r. sygn. akt II SA/Gd 891/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku oddalił skargę E. W. Spółki z o.o. w B. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w S. z dnia [...] września 2010 r., nr [...] w przedmiocie wyłączenia gruntów rolnych z produkcji rolnej.

Wspomniany wyrok został podjęty w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:

Decyzją z dnia [...] września 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w S., po rozpatrzeniu odwołania E. W. Spółki z o.o. w B., utrzymało w mocy decyzję Starosty S. z dnia [...] lipca 2010 r. odmawiającą Spółce zezwolenia na wyłączenie z produkcji rolniczej na cele nierolnicze gruntów oznaczonych jako działki nr [...], [...] i [...] położonych w obrębie geodezyjnym W., gmina S.. Organy administracyjne ustaliły, że grunty objęte wnioskiem skarżącej Spółki stanowią, obok innych nieruchomości, przedmiot umowy z dnia 19 czerwca 2004 r. nazwanej przez jej strony umową dzierżawy. Na podstawie tejże umowy współwłaściciele tychże gruntów K. i A. B. zobowiązali się do przekazania G. E. I. z siedzibą w B. (N. - H.), zwanej w umowie P., w użycie niezbędną powierzchnię celem odpowiedniego przeprowadzenia pomiarów wiatru, jak również dla rozwoju projektów i instalacji elektrowni wiatrowych oraz późniejszej eksploatacji parku/ów wiatrowych na tych gruntach. Zgodnie z postanowieniami umowy prawo do użytkowania powierzchni celem przeprowadzenia badań uważa się za wyłącznie przynależące P., dlatego w oparciu o tę umowę P. zostaje autoryzowany do zainstalowania masztu/masztów dla pomiaru wiatru na terenach właściciela. Powyższa umowa została następnie scedowana przez G. E. I. na rzecz E. P. Spółkę z o.o. z siedzibą w O., a następnie przez tę Spółkę na rzecz skarżącej Spółki E. W. Spółka z o.o. - w chwili cesji pozostającej Spółką z o.o. w organizacji. Jednocześnie ustalono, że współwłaściciele gruntów K. i A. B. po złożeniu przez Spółkę rzeczonego wniosku złożyli pisemne oświadczenie o braku zgody na wyłączenie tychże gruntów z produkcji rolnej.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00