Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 września 2012 r., sygn. II OSK 992/11

 

Sygn. akt II OSK 992 / 11 WYROK W IMIENIU RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ Dnia 27 września 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Masternak - Kubiak sędzia del. NSA Jerzy Solarski (spr.) Protokolant Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 27 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej W. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 stycznia 2011 r. sygn. akt II SA/Lu 752/10 w sprawie ze skargi W. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień wdowy po kombatancie oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2011r. sygn. II SA/Lu 752/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie, zwany dalej WSA, po rozpoznaniu sprawy ze skargi W. K. na decyzję Kierownika Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych (dalej: Kierownik Urzędu) z dnia [...] września 2010 r. w przedmiocie odmowy przyznania uprawnień wdowy po kombatancie, skargę oddalił.

W uzasadnieniu przedstawiono następującą argumentację faktyczną i prawną: decyzją z dnia [...] września 2010 r. Kierownik Urzędu, po ponownym rozpatrzeniu sprawy na wniosek W. K., utrzymał w mocy decyzję własną z dnia [...] lipca 2010 r. o odmowie przyznania wnioskodawczyni, jako wdowie po zmarłym B. K., uprawnień kombatanckich. Organ wskazał, że przyznanie żonie zmarłego kombatanta uprawnień kombatanckich możliwe jest tylko wówczas gdyby uprawnienia takie mogły być zachowane przez zmarłego kombatanta. Tymczasem B. K. uprawnienia kombatanckie uzyskał wyłącznie z tytułu walki zbrojnej o utrwalenie władzy ludowej w okresie od 13 listopada 1945 r. do 30 sierpnia 1948 r. Zmarły pełnił służbę w KBW (7 i 9 Samodzielny Batalion KBW a następnie 2 Brygada KBW); jak wynika z deklaracji członkowskiej ZBOWID oraz życiorysu, w ramach służby w 2 Brygadzie KBW brał czynny udział w walkach z bandami reakcyjnego podziemia na terenie województwa białostockiego. WKU Krasnystaw w zaświadczeniu z 1976 r. potwierdziła udział w walkach z "bandami". Jak wynika z wykazu Centralnego Archiwum Wojskowego z dnia 22 sierpnia 1995 r., 2 Brygada KBW Białystok w okresie pełnienia służby przez B. K. brała udział w walkach m.in. z oddziałami poakowskiego podziemia, Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość" i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego; brak jest natomiast jakichkolwiek dowodów na udział w walkach z UPA. Powyższe w świetle orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego (wyrok z dnia 15 lutego 1994 r. sygn. K 15/93, OTK ZU 1994/1/4) i sądowoadministracyjnego (wyrok NSA z dnia 10 lutego 2005 r. sygn. OSK 1126/04) przesądza o odmowie przyznania uprawnień wdowy po kombatancie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00