Wyrok NSA z dnia 11 maja 2012 r., sygn. II OSK 307/11
Nie jest dopuszczalne, na zasadzie automatyzmu, cofanie pozwolenia na broń każdej osobie w stosunku, do której toczy się postępowanie karne o popełnienie przestępstw. Cofnięcie pozwolenia na broń takiej osobie będzie natomiast możliwe w przypadku wykazania, że wobec tejże osoby istnieje uzasadniona obawa, że może ona użyć broni w celu sprzecznym z interesem bezpieczeństwa lub porządku publicznego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska - Filipowicz Sędziowie Sędzia NSA Maria Czapska - Górnikiewicz Sędzia del. WSA Mirosław Wincenciak (spr.) Protokolant Andżelika Nycz po rozpoznaniu w dniu 11 maja 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Głównego Policji od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 19 listopada 2010 r., sygn. akt II SA/Wa 1020/10 w sprawie ze skargi J. G. na decyzję Komendanta Głównego Policji z dnia [...] maja 2010 r., nr [...] w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń palną myśliwską oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z dnia 19 listopada 2010 r. (II SA/Wa 1020/10), po rozpoznaniu skargi J. G. na decyzję Komendanta Głównego Policji w przedmiocie cofnięcia pozwolenia na broń myśliwską uchylił zaskarżoną decyzję oraz poprzedzającą jej wydanie decyzję organu I instancji. Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.
W dniu [...] października 2009 r. Komendant Wojewódzki Policji w Gdańsku wszczął z urzędu postępowanie administracyjne w sprawie cofnięcia J. G. pozwolenia na broń palną myśliwską w związku z uzyskaną informacją o przedstawieniu stronie przez Komendę Powiatową Policji w Kwidzynie zarzutu popełnienia przestępstwa określonego w art. 290 § 1 k.k. W toku prowadzonego postępowania organ uzyskał opinię środowiskową o stronie, opinię z Koła Łowieckiego "K." w S., informację z Krajowego Rejestru Karnego, potwierdzone za zgodność z oryginałami kopie: postanowienia o przedstawieniu zarzutów, protokołu przesłuchania J. G. w charakterze podejrzanego oraz aktu oskarżenia, w którym postawiono stronie zarzut popełnienia czynu z art. 290 § 1 k.k. w zw. z art. 278 § 1 k.k. polegającego na tym, że w okresie od 7 do 8 maja 2009 r. w miejscowości M. gmina S. działając wspólnie i w porozumieniu ze Z. S. D. w celu przywłaszczenia dokonali wyrębu 11 sztuk drzew sosnowych o masie 14,99 m³ z leśnictwa M. o łącznej wartości 3.987,30 zł, a następnie zabrali ww. drzewo w celu przywłaszczenia działając na szkodę Nadleśnictwa S..