Wyrok NSA z dnia 28 marca 2012 r., sygn. II OSK 57/11
W pierwszym rzędzie organ musi po wydaniu postanowienia o wszczęciu postępowania wznowieniowego zbadać, czy powołana we wniosku o wznowienie podstawa (przesłanka wznowieniowa) faktycznie zaistniała, czy też w rzeczywistości brak jest podstawy wznowieniowej, bowiem twierdzenia zawarte we wniosku o wznowienie były gołosłowne. Dopiero bowiem przesądzenie o tym, że przesłanka wznowieniowa w sprawie wystąpiła, umożliwia przejście do kolejnej fazy (etapu) postępowania, to jest już tym razem merytorycznej, rozpoznania istoty sprawy (co do meritum).
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz (spr.) sędzia del. NSA Jerzy Stankowski Protokolant asystent Andrzej Nędzarek po rozpoznaniu w dniu 28 marca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Stowarzyszenia P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 września 2010r. sygn. akt II SA/Kr 1097/09 w sprawie ze skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2009r. nr [...] w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji we wznowionym postępowaniu 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Krakowie do ponownego rozpoznania 2. odstępuje od zasądzenia zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego w całości
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 9 września 2010 r. sygn. akt II SA/Kr 1097/09 po rozpoznaniu skargi W. M. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krakowie z dnia [...] maja 2009 r. w przedmiocie odmowy uchylenia decyzji we wznowionym postępowaniu - uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą ją decyzję organu I instancji.