Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 27 kwietnia 2012 r., sygn. II OSK 265/11

 

Dnia 27 kwietnia 2012 roku Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Małgorzata Jaśkowska sędzia NSA Andrzej Gliniecki /spr./ sędzia del. WSA Aleksandra Łaskarzewska Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 27 kwietnia 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 6 października 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 481/10 w sprawie ze skargi M. A. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w Szczecinie; 2. zasądza od Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie na rzecz M. A. kwotę 550 (słownie:pięćset pięćdziesiąt) zł tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 6 października 2010 r. sygn. akt II SA/Sz 481/10 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie, oddalił skargę M. A. na decyzję Zachodniopomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Szczecinie z dnia [...] marca 2010 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania administracyjnego.

Jak wynika z akt sprawy, pismem z dnia 28 kwietnia 2009 r. Wydział Infrastruktury Zachodniopomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Szczecinie zwrócił się do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Gryfinie o przeprowadzenie kontroli nieruchomości sąsiedniej przy ul. [...]w G. (dz. nr [...]) i ustalenie czy przyziemie budynku mieszkalnego jednorodzinnego jest użytkowane jako wyodrębniony lokal mieszkalny i w przypadku potwierdzenia tego faktu, o wskazanie w oparciu o jaką podstawę prawną lokal jest użytkowany.

Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Gryfinie w dniu 7 sierpnia 2009 r. wszczął postępowanie administracyjne w sprawie zmiany sposobu użytkowania lokalu mieszkalnego usytuowanego w przyziemiu budynku mieszkalnego zlokalizowanego na dz. nr [...] położonej w G. przy ul. [...]. Po przeprowadzeniu oględzin przedmiotowego budynku mieszkalnego przy ul. [...], w trakcie których ustalono, że "budynek mieszkalny dwurodzinny jak wynika z aktu notarialnego nr [...] z dnia [...] listopada 1988 r. posiada trzy kondygnacje i na każdej z nich znajduje się samodzielny lokal mieszkalny składający się z 4 izb z pomieszczeniem sanitarnym (do izb zaliczono także kuchnie). (...) Posadzki - podłogi w pomieszczeniach obniżone od strony wschodniej, wewnątrz występują również różnice poziomów. Poziom posadzki w przedsionku do powierzchni gruntu od strony wschodniej wynosi 35 m. Stan techniczny pomieszczeń dostateczny. Nie zauważono śladów przebudowy obiektu oraz przeróbek w celu dostosowania pomieszczeń w przyziemiu do celów mieszkalnych. Wyposażenie wskazuje, że pomieszczenia te zawsze pełniły funkcję mieszkalną. M. A. przedłożył książkę meldunkową z dnia 24 lutego 1962 r. wykazującą wpisy meldunkowe w trzech lokalach mieszkalnych, lokal nr [...] - data pierwszego wpisu meldunkowego 18 marca 1946 r., lokal nr [...] - 13 stycznia 1959 r., lokal nr [...] - 7 listopada 1961 r."

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00