Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2012 r., sygn. II OSK 471/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Arkadiusz Despot-Mładanowicz sędzia NSA Andrzej Jurkiewicz (spr.) sędzia del. WSA Wanda Zielińska-Baran Protokolant asystent sędziego Katarzyna Ślizak po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2012 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 30 listopada 2010r. sygn. akt II SA/Łd 1034/10 w sprawie ze skargi M.S. i M.S. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] czerwca 2010r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 listopada 2010 r., sygn. akt II SA/Łd 1034/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi, w sprawie ze skargi M.S. i M.S. uchylił zaskarżoną decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] czerwca 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy ustalenia warunków zabudowy oraz poprzedzającą ją decyzję Prezydenta Miasta Łodzi z dnia [...] kwietnia 2010 r., nr [...] i zasądził od organu na rzecz skarżących solidarnie kwotę 500 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.
Wyrok ten został wydany w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy:
Decyzją z dnia [...] kwietnia 2010 r. Prezydent Miasta Łodzi, działając na podstawie art. 59 ust. 1, art. 60 ust. 1, art. 61 ust. 1 ustawy z dnia 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz. U. Nr 80, poz. 717 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku złożonego w dniu 9 czerwca 2009 r. przez M. i M.S. w sprawie ustalenia warunków zabudowy dla inwestycji obejmującej budowę budynku mieszkalnego jednorodzinnego z garażem i zbiornika na ścieki na terenie nieruchomości położonej w L., przy ul. [...] (dz. nr [...] w obrębie [...]), odmówił ustalenia warunków zabudowy dla w/w inwestycji.
W uzasadnieniu wskazano, że działka nr [...], będąca terenem inwestycji składa się z gruntów sklasyfikowanych jako budowlane (b) i leśne (LSV) i zajmuje powierzchnię 0,6728 ha. Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (tj. Dz. U. Nr 121 z 2004 r., poz. 1266 ze zm.) przeznaczenie na cele nieleśne gruntów leśnych wymaga uzyskania zgody wojewody po uzyskaniu opinii izby rolniczej. Warunek braku konieczności uzyskania zgody na zmianę przeznaczenia gruntów leśnych na cele nieleśne, o którym mowa w art. 61 ust. 1 pkt 4 ustawy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym nie został zatem spełniony. Podniesiono także, że będący w trakcie opracowywania miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego dla części obszaru miasta L., położonej w rejonie ulic P., E. i G. oraz południowej granicy miasta określa teren, na którym znajduje się działka przy ul. [...] jako lasy i uprawy leśne.