Wyrok NSA z dnia 27 stycznia 2012 r., sygn. I OSK 2052/11
Postępowanie w sprawach o nadanie stopnia lub tytułu naukowego ma charakter szczególny, który wynika ze specyfiki tego rodzaju postępowań, gdyż cechuje je znaczna odrębność w stosunku do postępowań prowadzonych jedynie na podstawie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego. Stanowisko to znajduje umocowanie w regulacji zawartej w art. 29 ust. 1 ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki, w myśl którego to przepisu w postępowaniu o nadanie stopnia lub tytułu naukowego przepisy k.p.a. mają jedynie odpowiednie zastosowanie w zakresie nieuregulowanym w ustawie. Powyższe oznacza, że jeżeli omawiana ustawa zawiera szczególną regulację, to nie ma podstaw do stosowania w tym zakresie przepisów Kodeksu postępowania administracyjnego.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie następującym: Przewodniczący: Sędzia NSA Monika Nowicka (spr.) Sędziowie: Sędzia NSA Irena Kamińska Sędzia NSA Anna Łukaszewska - Macioch Protokolant asystent sędziego Wojciech Latocha po rozpoznaniu w dniu 27 stycznia 2012 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 13 lipca 2011 r. sygn. akt II SA/Wa 713/11 w sprawie ze skargi K. B. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do kolokwium habilitacyjnego oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 13 lipca 2011 r. (sygn. akt II SA/Wa 713/11) Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę K. B. na decyzję Centralnej Komisji do Spraw Stopni i Tytułów z dnia [...] grudnia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy dopuszczenia do kolokwium habilitacyjnego.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy:
W dniu [...] marca 2009 r. Rada Wydziału Nauk Humanistycznych [...] Uniwersytetu [...] wszczęła przewód habilitacyjny dr K. B. - adiunkta i kierownika Zakładu [...] przy Katedrze [...] na Wydziale [...] w W. na podstawie rozprawy zatytułowanej "[...] " i w związku z tym powołała recenzentów w osobach prof. dr hab. M. W. z Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. dr hab. T. Ż. z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Recenzentami wyznaczonymi przez Centralną Komisję zostali natomiast (emerytowany) prof. dr hab. M. K. i dr hab. J. P.i z IS PAN.