Wyrok NSA z dnia 16 listopada 2012 r., sygn. II GSK 1697/11
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędziowie Marzenna Zielińska (spr.) NSA Andrzej Kuba Protokolant Marta Podoba po rozpoznaniu w dniu 16 listopada 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Infrastruktury od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 13 kwietnia 2011 r. sygn. akt I SA/Wa 2216/10 w sprawie ze skargi I. Z. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] września 2010 r. nr [...] w przedmiocie zawieszenia licencji zawodowej pośrednika w obrocie nieruchomościami oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W., po rozpoznaniu skargi I. Z. na decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] września 2010 r. w przedmiocie kary dyscyplinarnej, uchylił zaskarżoną decyzję oraz decyzję Ministra Infrastruktury z dnia [...] kwietnia 2009 r., stwierdził, że zaskarżona decyzja nie podlega wykonaniu oraz zasądził na rzecz skarżącego kwotę 460 złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Sąd I instancji orzekał w następującym stanie sprawy:
Pismem z dnia [...] czerwca 2007 r. Minister Budownictwa zawiadomił pośrednika w obrocie nieruchomościami I. Z. (dalej: skarżący), że zostało wszczęte wobec niego postępowanie z tytułu odpowiedzialności zawodowej w związku ze skargą B. - C. - K. S. P. w O. N., w której zarzucono mu niedopełnienie obowiązków polegające na niewskazaniu w umowie pośrednictwa swojej osoby - jako odpowiedzialnej zawodowo za wykonywanie umowy oraz umieszczanie ofert sprzedaży nieruchomości bez zawarcia wymaganej prawem umowy pośrednictwa.
Komisja Odpowiedzialności Zawodowej ustaliła, że I. Z. jest prezesem Spółdzielni Mieszkaniowej "B." w C., a jednocześnie od [...] października 2006 r. jako pracownik katowickiego oddziału "N. V." (zatrudniony w wymiarze ¼ etatu) wykonywał czynności pośrednictwa. Pracodawca nie określił zakresu obowiązków I. Z., mimo że miał on sprawować nadzór nad grupą 10 pracowników katowickiego oddziału "N. V.". W bazie danych tego oddziału znajdowało się stale kilkaset ofert sprzedaży nieruchomości, nie więcej jednak niż 500, dziennie zaś przybywało kilkanaście nowych, przy czym miesięcznie finalizowano około 10 transakcji.