Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 grudnia 2012 r., sygn. I GSK 990/12

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Hanna Kamińska (spr.) Sędzia NSA Joanna Kabat-Rembelska Sędzia NSA Czesława Socha Protokolant Beata Kołosowska po rozpoznaniu w dniu 11 grudnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej O. O. Spółki z o.o. w K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 9 lutego 2012 r. sygn. akt I SA/Kr 1854/11 w sprawie ze skargi O. O. Spółki z o.o. w K. na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] z dnia [...] września 2011 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zwrotu oprocentowania z tytułu nieterminowego zwrotu podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od O. O. Spółki z o.o. w K. na rzecz Dyrektora Izby Celnej w [...] kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 9 lutego 2012 r., sygn. akt I SA/Kr 1854/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie oddalił skargę O. Spółki z o.o. z siedzibą w [...] na decyzję Dyrektora Izby Celnej w [...] (dalej zwanego również "Dyrektorem IC") z dnia [...] września 2011 r., nr [...]. Zaskarżona decyzja utrzymała w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] czerwca 2011 r., nr [...], którą odmówiono skarżącej spółce zwrotu oprocentowania od kwoty nieterminowo zwróconego podatku akcyzowego.

Sąd pierwszej instancji wskazał w swoim rozstrzygnięciu ustalenia faktyczne i stanowisko organów podatkowych. Organy te stwierdziły, że pismem z dnia [...] kwietnia 2011 r. skarżąca spółka wniosła o zwrot oprocentowania od nieterminowego zwrotu podatku akcyzowego otrzymanego ma mocy decyzji Naczelnika Urzędu Celnego w [...] z dnia [...] lutego 2011 r. Spółka wskazała, że organ podatkowy winien zwrócić podatek wraz z należnymi odsetkami (które w dniu dokonania wpłaty wynosiły [...] zł), zgodnie z art. 78 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.), gdyż sytuacja zaistniała w sprawie była analogiczna do stanu nadpłaty podatku. Organy podatkowe odmówiły zwrotu żądanych odsetek, wskazując jako podstawę takiego rozstrzygnięcia art. 207 w związku z art. 72 § 1, art. 76b i art. 78 Ordynacji podatkowej. Zdaniem organów podatkowych, przepisy nie określają skutków niezachowania przez organ terminów do zwrotu podatku akcyzowego, w szczególności nie przewidują oprocentowania zwrotu podatku akcyzowego po tych terminach. Nie można, zatem przyjąć, że podatek niezwrócony w terminie staje się nadpłatą w rozumieniu Ordynacji podatkowej. Zwrot podatku i nadpłata podatku to dwa odrębne jakościowo zagadnienia, zwłaszcza w sytuacji, w której dokonano zwrotu podatku akcyzowego należnego w momencie jego uiszczenia, a który dopiero po wywozie wyrobów poza granice UE mógł być zwrócony.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00