Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 września 2012 r., sygn. II FSK 316/11

Każdy z wymienionych w przepisie art. 2 ust. 1 pkt 1-3 u.p.o.l. składników majątkowych (grunt, budynek lub jego część, budowla lub jej część związana z prowadzeniem działalności gospodarczej) jest odrębnym, samodzielnym przedmiotem opodatkowania. Każdy z tych samodzielnych przedmiotów opodatkowania (wraz ze stroną podmiotową opodatkowania) konstytuuje odrębne zobowiązanie w podatku od nieruchomości. Zobowiązanie w podatku od nieruchomości nie jest oparte na konstrukcji łącznego zobowiązania.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas, Sędzia NSA Krzysztof Winiarski, Sędzia WSA del. Małgorzata Długosz-Szyjko (sprawozdawca), Protokolant Justyna Nawrocka, po rozpoznaniu w dniu 6 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej T. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 25 października 2010 r. sygn. akt I SA/Bd 633/10 w sprawie ze skargi T. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. z dnia 6 maja 2010 r. nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nieważności decyzji oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 25 października 2010 r., sygn. akt I SA/Bd 633/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Skarżącej - T. S.A. w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w W. NR [...] z 6 maja 2010 r. w przedmiocie stwierdzenia nieważności decyzji.

Z akt sprawy wyłania się następujący przebieg postępowania:

Decyzją z 6 maja 2010 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w W. utrzymało w mocy swoją decyzję z 19 marca 2010 r. odmawiającą stwierdzenia nieważności decyzji własnej z 4 grudnia 2009 r. utrzymującej w mocy decyzję Wójta Gminy B. z 14 września 2009 r. określającej skarżącej wysokość zobowiązania podatkowego w podatku od nieruchomości za 2008 r. W uzasadnieniu Samorządowe Kolegium Odwoławcze wskazało, że pominięcie deklaracji dotyczącej budek telefonicznych nie stanowi rażącego naruszenia prawa w rozumieniu art. 247 § 1 pkt 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60, z późn. zm.) - dalej "O.p." oraz orzecznictwa sądowo-administracyjnego. Kolegium wyjaśniło, że postępowanie odwoławcze dotyczyło wyłącznie nieruchomości i obiektów nieobejmujących budek telefonicznych, które jako przedmiot odrębnej deklaracji mogły samodzielnie podlegać kontroli w wyniku, której organ podatkowy mógł wydać odrębną decyzję. Skarżąca złożyła dwie odrębne deklaracje, a decyzja Kolegium dotyczyła zobowiązania podatkowego niewynikającego z deklaracji obejmującej budki telefoniczne. Pominięcie w przedmiotowej decyzji i poprzedzającej ją decyzji Wójta Gminy B., deklaracji dotyczącej budek telefonicznych, nie stanowiło więc rażącego naruszenia prawa. Na poparcie swojej argumentacji organ powołał wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z 15 października 2009 r. sygn. akt III SA/Po 446/09.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00