Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 23 sierpnia 2012 r., sygn. II FSK 129/11
Sprzedaż mieszkania z bonifikatą nie mieści się w zakresie pojęcia nieodpłatnego świadczenia, a ponadto na skutek tej czynności prawnej nie następuje "otrzymanie" nieodpłatnego świadczenia.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Sędziowie NSA Stefan Babiarz, WSA del. Grażyna Nasierowska, Protokolant Barbara Mróz, po rozpoznaniu w dniu 23 sierpnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 5 października 2010 r. sygn. akt I SA/Łd 618/10 w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta Bełchatowa na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2010 r. nr ILPB2/415-1122/09-2/TR w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu działającego z upoważnienia Ministra Finansów na rzecz Prezydenta Miasta Bełchatowa kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 5 października 2010 r., sygn. akt I SA/Łd 618/10, w sprawie ze skargi Prezydenta Miasta Bełchatowa Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi uchylił interpretację Ministra Finansów z dnia 16 lutego 2010 r. w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedmiotowa interpretacja dotyczyła następującego stanu faktycznego.
Rada miejska podjęła uchwały o wyrażeniu zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikat udzielonych przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz najemców tych lokali. Zainteresowany wyjaśnił, że sprzedaż przedmiotowych lokali została dokonana na podstawie uchwały rady miejskiej w sprawie ustalenia zasad zbywania lokal mieszkalnych, stanowiących własność gminy. Wykonując tę uchwałę prezydent udzielił kupującym bonifikat. Nabywcy lokali dokonali ich sprzedaży lub darowizny na rzecz swoich dzieci przed upływem 5 lat od daty nabycia. Część osób uzyskane ze sprzedaży środki przeznaczyła na nabycie innej nieruchomości lub lokalu mieszkalnego. Zgodnie z brzmieniem art. 68 ust. 2 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. o gospodarce nieruchomościami (Dz. U. z 2004 r. Nr 261 poz. 2603 z późn. zm.), nabywca lokalu jest zobowiązany do zwrotu udzielonej bonifikaty, jeśli sprzeda lokal przed upływem 5 lat od chwili jego nabycia. Ustawa określa w art. 68 ust. 2a przypadki, w których z mocy prawa odstępuje się od zwrotu bonifikaty, np. zbycie lokalu na rzecz osoby bliskiej. Niezależnie od powyższego w art. 68 ust. 2c wymieniona ustawa przewiduje możliwość odstąpienia przez właściwy organ od żądania zwrotu udzielone bonifikaty w przypadkach innych niż określone przepisami ww. ustawy, za zgodą odpowiednio wojewody, rady lub sejmiku. W oparciu o wymieniony przepis rada miejska, na wniosek osób, które zbyły lokal przed upływem 5 lat, podjęła uchwały w sprawie udzielenia zgody na odstąpienie od żądania zwrotu bonifikaty udzielonej przy sprzedaży lokali mieszkalnych na rzecz ich najemców.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right