Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 21 września 2012 r., sygn. I FSK 1841/11

Stwierdzenie, czy dany podmiot w odniesieniu do konkretnej czynności działa jako podatnik podatku od towarów i usług wymaga oceny każdorazowo odnoszącej się do okoliczności faktycznych danej sprawy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Arkadiusz Cudak (sprawozdawca), Sędzia NSA Krystyna Chustecka, Sędzia WSA (del.) Roman Wiatrowski, Protokolant Marta Sokołowska - Juras, po rozpoznaniu w dniu 21 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 496/11 w sprawie ze skargi J. P. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2011 r., nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz J. P. kwotę 180 zł (słownie: sto osiemdziesiąt złotych) tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 20 lipca 2011 r., sygn. akt I SA/Sz 496/11, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uchylił zaskarżoną przez J. P. interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 27 stycznia 2011 r. w przedmiocie podatku od towarów i usług.

Sąd pierwszej instancji przedstawiając stan faktyczny sprawy podał, że skarżący wystąpił do Ministra Finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego. W uzasadnieniu wniosku skarżący wskazał, że w 2002 r. nabył dwie działki rolne (o powierzchni 1086 m2 oraz 1050 m2) z przeznaczeniem pod zabudowę mieszkaniową. Działki te znajdowały się na obszarze Gminy B., która nie posiadała wówczas planów zagospodarowania przestrzennego, a jedynie studium, z którego wynikało, że nabyte grunty traktowane były jako grunty orne z możliwością zabudowy mieszkaniowej. Wnioskodawca ogrodził sąsiadujące ze sobą działki i w ciągu kilku miesięcy wybudował dom dla zaspokojenia potrzeb mieszkaniowych swojej rodziny (żony i dzieci) posiłkując się przy tym kredytem hipotecznym. Przed upływem 5 lat od chwili zakupu tych działek doszło do sprzedaży jednej z działek (1050 m2), a przychód w ten sposób uzyskany wnioskodawca przekazał na cele remontowo-budowlane wybudowanego domu. W 2004 r. wnioskodawca wraz z żoną oraz innym małżeństwem nabył na współwłasność 6,15 ha ziemi rolnej (działka nr 7[...] o powierzchni 4,99 ha oraz działka nr 4[...] o powierzchni 1,16 ha ) od miejscowego rolnika zadłużonego w KRUS. Ziemia została nabyta z zadłużeniem i hipoteką. Zaległość w KRUS została rozłożona na raty i spłacona przez współwłaścicieli w 2008 r. Wnioskodawca nabywając grunty planował początkowo zająć się szkółkarstwem ze współwłaścicielami, którzy zajmują się taką hodowlą, jednak nie podjął żadnych czynności związanych z działalnością szkółkarską. Ponadto nabył je w celu powiększenia majątku osobistego i nie planował ich sprzedaży. W dniu 29 grudnia 2009 r. została zniesiona współwłasność zakupionych działek. Wnioskodawca mając status rolnika (posiada ponad 1 ha ziemi rolnej) korzystał dwa razy z dopłat unijnych do ziemi jako dopłaty do łąk. Po stracie pracy opłacał KRUS, zaś w chwili złożenia wniosku pracuje za granicą.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00