Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 6 września 2012 r., sygn. II FSK 587/11

Aby budynek podlegał zwolnieniu podatkowemu na podstawie przepisu art. 7 ust. 1 pkt 4 lit. b p.o.l. muszą być spełnione łącznie 3 przesłanki. Po pierwsze powinien mieć charakter budynku gospodarczego, po drugie powinien być położony na gruntach gospodarstwa rolnego, po trzecie służyć tylko i wyłącznie działalności rolniczej. W rozpatrywanej sprawie nie podważono skutecznie ani ustalenia, iż budynek o powierzchni 675 m2 nie służył tylko i wyłącznie działalności rolniczej, ani, że nie jest to budynek gospodarczy w rozumieniu § 65 rozporządzenia z dnia 29 marca 2001 r. w sprawie ewidencji gruntów i budynków (Dz. U. nr 38, poz. 545 ze zm.).

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Grzegorz Krzymień, Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędzia NSA Jerzy Rypina (sprawozdawca), Protokolant Justyna Bluszko-Biernacka, po rozpoznaniu w dniu 6 września 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 26 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Lu 183/10 w sprawie ze skargi M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 23 grudnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2006 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 26 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Lu 183/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie oddalił skargę M. K. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia 23 grudnia 2009 r. w przedmiocie wznowienia postępowania w sprawie łącznego zobowiązania pieniężnego za 2006 r. Jak wskazano w uzasadnieniu orzeczenia, nakazem płatniczym z dnia 26 stycznia 2006 r. Wójt Gminy W., w oparciu o dane wynikające z ewidencji gruntów i złożone przez podatnika wykazy nieruchomości, ustalił Skarżącemu zobowiązanie w podatku rolnym oraz w podatku od nieruchomości za 2006 r. Przedmiotem opodatkowania była działka nr ... w O., w tym użytki rolne (1,06 ha), budynki mieszkalne (80 m²), budynki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej (93 m²) i grunty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej 200 m². W dniu 8 czerwca 2007 r. do Urzędu Gminy W. wpłynął wypis aktu notarialnego z dnia 4 czerwca 2007 r. dotyczący przeniesienia na rzecz "K." sp. z o.o. należącego do M. K. udziału wynoszącego ½ części prawa użytkowania wieczystego działki o powierzchni 1,06 ha oraz związanej z tym prawem współwłasnością ½ części budynku murowanego, składającego się z lokali biurowo-administracyjno-mieszkalno-socjalnych o powierzchni 760,7 m² i budynku murowanego wolnostojącego o powierzchni 49,4 m² . Z uwagi na fakt, że z treści powyższego aktu wynikało bezsprzecznie, iż przedmioty opodatkowania zgłoszone przez Skarżącego do opodatkowania w wykazie nieruchomości, stanowiącym podstawę wymiaru podatku, odbiegały od stanu faktycznego, organ podatkowy postanowieniem z dnia 8 października 2007 r. wznowił postępowanie podatkowe.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00