Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 4 kwietnia 2012 r., sygn. II FSK 1929/10

Rodzina przedsiębiorcy może odpowiadać za jego zaległości podatkowe. Jeśli egzekucja z majątku podatnika prowadzącego działalność gospodarczą okaże się bezskuteczna, to organ podatkowy może dochodzić zapłaty od członka rodziny tego przedsiębiorcy.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Anna Dumas (sprawozdawca), Sędzia NSA Stefan Babiarz, Sędzia del. WSA Anna Sokołowska, Protokolant Agata Grabowska, po rozpoznaniu w dniu 4 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej S. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim z dnia 26 maja 2010 r. sygn. akt I SA/Go 186/10 w sprawie ze skargi S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 6 stycznia 2010 r. nr [...] w przedmiocie odpowiedzialności osoby trzeciej za zaległości podatkowe członka rodziny 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od S. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w Z. kwotę 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 26 maja 2010 r., sygn. akt I SA/Go 186/10, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim oddalił skargę S. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w Z. z dnia 6 stycznia 2010 r. w przedmiocie odpowiedzialności członka rodziny stale współdziałającego w prowadzeniu działalności gospodarczej za zaległości podatkowe.

Zaskarżony wyrok zapadł w następującym stanie faktycznym.

K. K. z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej PHU "I." nie uregulował zaległości podatkowych z tytułu podatku od towarów i usług za miesiące grudzień 2004 r., styczeń, lipiec i grudzień 2005 r. oraz w podatku dochodowym w wysokości 19% pobieranym od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej za 2004r. W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego w G. wszczął postępowanie egzekucyjne, które jednak, z powodu bezskuteczności egzekucji, postanowieniem z dnia 22 grudnia 2006 r. umorzył. Następnie postanowieniami z dnia 20 października 2008 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wszczął z urzędu postępowanie w sprawie orzeczenia o solidarnej odpowiedzialności podatkowej S. K. - syna zobowiązanego - jako członka rodziny stale współdziałającego w prowadzeniu działalności gospodarczej za zaległości K. K. w podatku od towarów i usług oraz w podatku dochodowym z pozarolniczej działalności gospodarczej za ww. okres, gdyż ustalono, że mimo osiągania przez przedsiębiorstwo PHU "I." znacznych zysków K. K. w protokole o stanie majątkowym spisanym w sądzie w dniu 21 czerwca 2006 r. (Sygn. akt VIII Co 419/06) stwierdził, iż nie posiada żadnych wartościowych rzeczy. Ponadto organ ustalił, że osobą która faktycznie prowadziła działalność i zarządzała firmą był właśnie S. K.

Zobacz także
close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00