Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 kwietnia 2012 r., sygn. II FSK 1961/10

Umorzenie postępowania egzekucyjnego następuje tylko i wyłącznie w sytuacjach, gdy w toku prowadzonego postępowania egzekucyjnego wystąpi przeszkoda o charakterze trwałym, która powoduje, że dalsze prowadzenie postępowania stało się niemożliwe lub niecelowe.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Tomasz Kolanowski, Sędziowie: NSA Jerzy Rypina, NSA del. Zbigniew Romała (sprawozdawca), Protokolant Julia Chudzyńska, po rozpoznaniu w dniu 11 kwietnia 2012 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 25 maja 2010 r. sygn. akt III SA/Wr 872/09 w sprawie ze skargi M. S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania egzekucyjnego 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. S. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 240 (słownie: dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 25 maja 2010 r. sygn. akt III SA/Wr 872/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu oddalił skargę M.S. na postanowienie Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 2 listopada 2009 r.

w przedmiocie odmowy umorzenia postępowania egzekucyjnego.

Stan faktyczny sprawy przedstawia się następująco:

Pismem z dnia 3 lutego 2009 r. M.S. wystąpił do Naczelnika Urzędu Skarbowego w L. z wnioskiem o umorzenie postępowania egzekucyjnego prowadzonego na podstawie tytułów wykonawczych wystawionych w dniu 23 lipca 2008 r. przez Ministra Finansów.

Zdaniem dłużnika dotychczasowy przebieg egzekucji nasuwa wniosek, że okazała się ona bezskuteczna. Czynności egzekucyjne pozwoliły na ustalenie, że dłużnik nie posiada żadnego majątku, w tym nieruchomości oraz ruchomości, które mogłyby stanowić przedmiot egzekucji. M.S. podał, że jedynym źródłem jego utrzymania jest wynagrodzenie za pracę w kwocie 1.126 zł brutto (a więc w wysokości wolnej od potrąceń), które otrzymuje w firmie "Z.".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00