Wyrok NSA z dnia 29 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 1088/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Banasiewicz /spr./ Sędzia WSA del. Maciej Dybowski Protokolant: Agnieszka Majewska po rozpoznaniu w dniu 29 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku z dnia 2 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Bk 783/09 w sprawie ze skargi A. M., M. M. i Ł. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...]października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany lasu na użytek rolny 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. na rzecz A. M. kwotę 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku wyrokiem z dnia 2 marca 2010 r. sygn. akt II SA/Bk 783/09 po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. M.-K., M. M. i L. G. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w B. z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany lasu na użytek rolny uchylił zaskarżoną decyzję i poprzedzającą jej wydanie decyzję Prezydenta Miasta B. z dnia [...] sierpnia 2009 r. sygnatura [...], oraz stwierdził, że zaskarżone decyzje nie mogą być wykonane w całości do czasu uprawomocnienia się orzeczenia.
Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:
W dniu 20 lutego 2009 r. do Urzędu Miejskiego w B. wpłynął wniosek A. M.-K., L. G. i M.M. o wydanie decyzji zezwalającej na zmianę na użytek rolny gruntów leśnych o powierzchni 0,12 ha na działce o nr geod. [...]. W uzasadnieniu wniosku wskazano, że w 2006 r. wnioskodawczynie uzyskały decyzję zezwalającą na dokonanie zmiany lasu na użytek rolny na sąsiadującej z ww. działką działce o powierzchni 0,10 ha. Dodatkowo wskazano, iż część działki objętej przedmiotowym wnioskiem (około 0,4 ha powierzchni) pozbawiona jest drzewostanu, na pozostałej zaś części występuje drzewostan sosnowy niskiej jakości. Wylesione grunty miały służyć do powiększenia gospodarstwa rolnego.