Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 lutego 2011 r., sygn. II OSK 303/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Marek Stojanowski Sędziowie sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) sędzia del WSA Leszek Kamiński Protokolant Renata Sapieha po rozpoznaniu w dniu 10 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie z dnia 25 września 2009 r. sygn. akt II SA/Lu 319/09 w sprawie ze skargi J. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie odmowy uzgodnienia w zakresie ochrony gruntów rolnych projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Lublinie wyrokiem z dnia 25 września 2009 r., sygn. akt II SA/Lu 319/09, po rozpoznaniu sprawy ze skargi J. S. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. z dnia [...] marca 2009 r. nr [...]w przedmiocie odmowy uzgodnienia w zakresie ochrony gruntów rolnych projektu decyzji o ustaleniu warunków zabudowy uchylił zaskarżone postanowienie oraz postanowienie Starosty L. z dnia [...] stycznia 2009 r. nr [...]oraz zasądził od Samorządowego Kolegium Odwoławczego w L. na rzecz J. S. 100 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania.

Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:

Postanowieniem z dnia [...] stycznia 2009 r. Starosta L. odmówił uzgodnienia projektu decyzji Wójta Gminy K. o ustaleniu warunków zabudowy działki nr [...] położonej w miejscowości M. dla inwestycji polegającej na budowie budynku mieszkalnego z garażem w zakresie ochrony gruntów rolnych.

W uzasadnieniu podano, że przedmiotowa działka w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego obowiązującym do dnia 31 grudnia 2003 r. przeznaczona była pod uprawy polowe, obejmuje grunty rolne w R IIIa i R IIIb klasie bonitacyjnej, a więc posiada wysoką przydatność produkcyjną. Tymczasem przepis art. 3 ust.1 pkt 1 ustawy ochronie gruntów rolnych i leśnych nakazuje przeznaczać na cele nierolnicze przede wszystkim grunty oznaczone w ewidencji jako nieużytki, a w razie ich braku - inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej. Z przedłożonej mapy wynika, że działka przeznaczona do zabudowy znajduje się poza zwartym obszarem gruntów zabudowanych i narusza rolniczą zwartą przestrzeń produkcyjną.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00