Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 1 lutego 2011 r., sygn. II OSK 230/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Anna Łuczaj Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak Sędzia del. WSA Zbigniew Ślusarczyk /spr./ Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 1 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 23 października 2009 r. sygn. akt II SA/Gl 401/09 w sprawie ze skargi H. R. na postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie z dnia [...] marca 2009 r. nr [...] w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wyrokiem z dnia 23 października 2009r. sygn. akt II SA/Gl 401/ 09, uwzględniając skargę H. R. uchylił zaskarżone postanowienie Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie nr [...], w przedmiocie stwierdzenia uchybienia terminu do wniesienia odwołania w sprawie jednorazowej opłaty z tytułu wzrostu wartości nieruchomości.

W uzasadnieniu orzeczenia Sąd wskazał, że decyzją z dnia [...] stycznia 2009 r. Burmistrz Krzepic ustalił jednorazową opłatę w wysokości 3.217 zł z tytułu wzrostu wartości nieruchomości. Obowiązek uiszczenia tej opłaty organ nałożył na H. R. w związku ze zbyciem przez nią oraz jej małżonka M. R. działki nr [...] przed upływem 5 lat od wejścia w życie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, który zmienił przeznaczenie tej działki z terenów upraw rolniczych m.in. na tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej. Odwołanie od tej decyzji wniosła H. R. pismem z dnia 4 lutego 2009 r. W piśmie przekazującym to odwołanie do SKO, organ I instancji podał, że zostało ono wniesione z jednodniowym uchybieniem terminu wskazanym w art. 129 § 2 k.p.a., bowiem pismo zawierające odwołanie odwołująca się złożyła osobiście w sekretariacie Urzędu Miasta Krzepice w dniu 5 lutego 2009 r., a zaskarżona decyzja została jej doręczona w dniu 21 stycznia 2009 r. Ze stanowiskiem tym nie zgodziła się H. R. podając w piśmie z dnia 16 lutego 2009 r. skierowanym do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Częstochowie, że "na odwołanie miała 14 dni roboczych, a złożyła je w 11 dniu". W piśmie tym podniosła także, że w styczniu zmarł jej mąż i nie była w stanie zająć się wcześniej wszystkimi sprawami. W reakcji na to wystąpienie SKO w Częstochowie pismem z dnia 3 marca 2009 r. wezwało odwołującą się do wykazania, w terminie 7 dni, że odwołanie zostało wniesione w 11 dniu terminu przewidzianego do jego wniesienia. H. R. odpowiedziała na to wezwanie kolejnym pismem z dnia 9 marca 2009 r. Podała w nim, że w związku z nagłą śmiercią męża jej życie zostało postawione na głowie. Twierdzenie, że odwołanie wniosła w 11 dniu roboczym oparła na piśmie Burmistrza Krzepic wskazującego, że jego decyzję otrzymała w dniu 21 stycznia. Nie potrafiła jednak sprecyzować jaki to był dzień z uwagi na sytuację, w której się znalazła. Ponadto licząc dni urzędowe od 21 stycznia do 5 lutego stwierdziła, że było ich 11. Kończąc pismo odwołująca się poprosiła Kolegium "o wzięcie pod uwagę sytuacji w jakiej się wtedy znalazła".

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00