Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 11 lutego 2011 r., sygn. I OSK 1404/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Izabella Kulig-Maciszewska (spr.) Sędziowie: sędzia NSA Małgorzata Borowiec sędzia del. WSA Iwona Kosińska Protokolant sekretarz sądowy Joanna Drapczyńska po rozpoznaniu w dniu 11 lutego 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej K. N. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 25 maja 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 52/10 w sprawie ze skargi K. N. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej nr [...] w Krakowie z dnia [...] listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie umorzenia postępowania oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie wyrokiem z dnia 25 maja 2010 r., sygn. akt III SA/Kr 52/10, oddalił skargę K. N. na decyzję Dowódcy Jednostki Wojskowej Nr [...] w Krakowie z dnia [...] listopada 2009 r., nr [...], w przedmiocie umorzenia postępowania w I instancji.

Wyrok zapadł w następujących okolicznościach sprawy:

K. N. pismem z dnia [...] lipca 2009 r. skierowanym do Dowódcy Jednostki Wojskowej [...] zwrócił się o wyrównanie należnego uposażenia na zajmowanym stanowisku za okres od [...] lipca 2005 r. do [...] lipca 2006 r., wraz z odsetkami od dnia wniesienia wniosku, względnie o wypłacenie odszkodowania przewidzianego w art. 116 ust. 3 ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (tekst jedn. Dz.U. z 2008 r. Nr 141, poz. 892). Jako podstawę prawną tych żądań wskazał art. 61 § 1 K.p.a. w związku z art. 104 ustawy o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych. W uzasadnieniu podniósł, że decyzją Szefa Sztabu Generalnego z dnia [...] lutego 2005 r., nr [...], został zwolniony z zawodowej służby wojskowej z dniem [...] lipca 2005 r. Rozkaz ten został uchylony decyzją Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] lipca 2006 r., nr [...]. W okresie od dnia [...] lipca 2005 r. do dnia [...] lipca 2006 r. pełnił zawodową służbę wojskową, co wynika z treści decyzji Ministra Obrony Narodowej z dnia [...] maja 2006 r. Za okres ten nie otrzymał uposażenia ani odszkodowania po uchyleniu decyzji o zwolnieniu. Rozkaz Szefa Sztabu Generalnego nigdy nie stał się decyzja ostateczną, nie wywołał skutków prawnych, co oznacza, że wskazany okres jest pełnoprawnym okresem pełnienia zawodowej służby wojskowej. Zgodnie więc z art. 72 ustawy pragmatycznej zachował prawo do uposażenia za sporny okres. Skoro nie zostało ono wypłacone pomimo wcześniejszych wniosków, na podstawie art. 75 ust. 3 od każdego z zaległych uposażeń przysługują także odsetki.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00