Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 8 marca 2011 r., sygn. I OSK 1556/10

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska Sędziowie: sędzia NSA Leszek Leszczyński sędzia WSA del. Zbigniew Ślusarczyk (spr.) Protokolant st. inspektor sądowy Barbara Dąbrowska po rozpoznaniu w dniu 8 marca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 10 czerwca 2010 r. sygn. akt II SA/Bd 303/10 w sprawie ze skargi R. L. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] lutego 2010 r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy wyrokiem z dnia 10 czerwca 2010r. sygn. akt II SA/Bd 303/10 w sprawie ze skargi R. L. na orzeczenie Komendanta Wojewódzkiego Policji w Bydgoszczy z dnia [...] lutego 2010r. nr [...] w przedmiocie kary dyscyplinarnej, uchylił zaskarżone orzeczenie oraz poprzedzające je orzeczenie Komendanta Miejskiego Policji w G.

Wyrok ten zapadł w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Orzeczeniem nr [...] z dnia [...] stycznia 2010r. Komendant Miejski Policji w G., na podstawie art. 135 j ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 6 kwietnia 1990r. o Policji (tekst. jedn. Dz.U. z 2007r. Nr 43, poz. 277 ze zm.) uznał sierżanta sztabowego R. L. winnym przewinienia dyscyplinarnego w postaci niewykonania badań profilaktycznych i nieprzedłożenia zaświadczenia lekarza medycyny pracy o dopuszczeniu do pełnienia służby na zajmowanym stanowisku, wymierzając mu jednocześnie karę nagany. W uzasadnieniu orzeczenia podano, że termin ważności badań profilaktycznych R. L. upływał w dniu [...] września 2009r., o czym wyżej wskazany poinformowany został w dniu [...] września 2009r., potwierdzając własnoręcznym podpisem odbiór skierowania na badania. Mimo to, w dniu [...] października 2009r. R. L. stawił się do służby bez wykonanych badań, w związku z czym odmówiono dopuszczenia go do pełnienia służby, a następnie, w związku z decyzją komendanta, zdecydowano o warunkowym dopuszczeniu R. L. do służby patrolowej z poleceniem niezwłocznego wykonania badań w dniu następnym. W dniu [...] października 2009r. wyżej wymieniony nie został dopuszczony do służby patrolowej z uwagi na wciąż niewykonane profilaktyczne badania lekarskie. Organ wskazał, iż przy wymierzaniu kary, zgodnie z art. 134 h ustawy o Policji uwzględniono współmierność kary do popełnionego przewinienia dyscyplinarnego i stopnia zawinienia, w szczególności uwzględniając okoliczności popełnienia przewinienia dyscyplinarnego, jego skutki, w tym następstwa dla służby, rodzaj i stopień naruszenia ciążących na obwinionym obowiązków, pobudki działania, zachowanie obwinionego przed popełnieniem przewinienia dyscyplinarnego i po jego popełnieniu oraz dotychczasowy przebieg służby. Organ uznał, iż niewykonanie przez funkcjonariusza badań lekarskich we wskazanym terminie stanowi naruszenie przez niego podstawowych obowiązków, skutkujące czasową dezorganizacją służby. Wśród okoliczności przemawiających na niekorzyść obwinionego policjanta wzięto pod uwagę jego zachowanie względem sytuacji będącej przedmiotem postępowania dyscyplinarnego, a także uprzednio przeprowadzane z obwinionym rozmowy dyscyplinujące oraz korzystną pozytywną opinię służbową.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00