Wyrok NSA z dnia 11 maja 2011 r., sygn. I GSK 225/10
Dopuszczalne w przepisach prawa błędy i różnice wskazań urządzeń i przyrządów pomiarowych nie mogą być podstawą do uznania, iż nie wystąpiły ubytki i niedobory, które zgodnie z przepisami art. 5 u.p.a. podlegają akcyzie.
Teza od Redakcji
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Czesława Socha Sędzia del. WSA Jacek Czaja (spr.) Protokolant Magdalena Sagan po rozpoznaniu w dniu 28 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. - B. S.A. w K.-K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w . z dnia 21 grudnia 2009 r. sygn. akt I SA/Op 462/09 w sprawie ze skargi P. - B. S.A. w K.-K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od P. - B. S.A. w K.-K. na rzecz Ministra Finansów 180 (słownie: sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w O. wyrokiem z dnia 21 grudnia 2009 r., sygn. akt I SA/Op 462/09, po rozpoznaniu skargi P.-B. Spółki Akcyjnej z siedzibą w K. K. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] czerwca 2009 r., nr [...], w przedmiocie podatku akcyzowego, oddalił skargę.
Sąd pierwszej instancji przyjął za podstawę rozstrzygnięcia następujące ustalenia.
P.-B. Spółka Akcyjna z siedzibą w K. K. złożyła w dniu 30 marca 2009 r. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego i odpowiedź na pytanie czy prawidłowe jest określanie różnic w masie towarów (ubytków lub nadwyżek) dla celów podatkowych bez uwzględniania błędów granicznych dopuszczalnych wag, jeżeli różnice te mieszczą się w granicach błędów granicznych dopuszczalnych wag nieautomatycznych wykorzystywanych przez P.-B. S.A., a w konsekwencji, czy możliwe jest powstanie zobowiązań podatkowych na podstawie art. 5 ust 1 ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29 poz. 257 ze zm.; dalej: u.p.a.), jeżeli podstawą do określenia wysokości zobowiązań nie są faktyczne różnice masy towarów, lecz różnice wynikające z nieuwzględniania w procesie ważenia dopuszczalnych błędów przyrządów pomiarowych związanych z ich klasą dokładności.