Wyrok NSA z dnia 27 maja 2011 r., sygn. II GSK 593/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Anna Robotowska Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Sędzia del. WSA Krystyna Czajecka-Szpringer Protokolant Ewa Czajkowska po rozpoznaniu w dniu 27 maja 2011 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej P. K. S. w K. S.A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w K. z dnia 13 stycznia 2010 r. sygn. akt III SA/Kr 479/09 w sprawie ze skargi P. K. S. w K.S.A. na decyzję [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] kwietnia 2009 r. nr [...] w przedmiocie nałożenia kary pieniężnej za naruszenie przepisów o transporcie drogowym 1. uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę do ponownego rozpoznania Wojewódzkiemu Sądowi Administracyjnemu w K.; 2. zasądza od [...] Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. na rzecz P. K. S. w K. S.A. 820 (osiemset dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Objętym skargą kasacyjną wyrokiem z dnia 13 stycznia 2010 r. o sygn. akt III SA/Kr 479/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w K. oddalił skargę P. K. S. w K. S.A. na decyzję M. Komendanta Wojewódzkiego Policji w K. z dnia [...] kwietnia 2009 r., nr [...], w przedmiocie kary pieniężnej.
Sąd I instancji uwzględnił następujący stan sprawy. W dniu [...] grudnia 2008 r. w trakcie kontroli drogowej w miejscowości Niedźwiedź kierujący autobusami marki D. oraz marki A., wykonując transport drogowy osób poprzez dowóz dzieci do Zespołu Szkół w N., nie okazali wypisu z zezwolenia na wykonywanie przewozu regularnego specjalnego.
Decyzją z dnia [...] lutego 2009 r. Komendant Powiatowy Policji w K. nałożył na skarżącą spółkę karę pieniężną w wysokości 6.000,00 zł za wykonywanie transportu drogowego osób bez wymaganego zezwolenia. W uzasadnieniu organ pierwszej instancji podniósł, że z zeznań kontrolowanych kierowców oraz zastępcy Dyrektora Zespołu Szkół w N. wynikało, że przewóz osób w zakresie dowozu dzieci do szkoły realizowany był przez skarżącą spółkę na podstawie umowy zawartej z Urzędem Gminy w S. o stałych i określonych w harmonogramie jazdy godzinach oraz na stałej trasie przejazdu. W ocenie organu, zeznania i dowody zgromadzone w sprawie nie pozwoliły na potraktowanie wykonywania transportu osób jako przewóz okazjonalny.