Wyrok NSA z dnia 9 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1215/10
Jeśli związek w ramach zarządu prawami autorskimi potrąca prowizje z kwot honorariów przekazywanych przez podmioty korzystające z tych praw, świadczy odpłatną usługę, która podlega opodatkowaniu VAT. Nieprawidłowy jest przy tym pogląd związku, że takie czynności są zwolnione od podatku jako usługa organizacji członkowskich gdzie indziej niesklasyfikowanych.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Dożynkiewicz (sprawozdawca), Sędzia NSA Artur Mudrecki, Sędzia WSA (del.) Inga Gołowska, Protokolant Krzysztof Zaleski, po rozpoznaniu w dniu 1 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. A. S. P. Z. w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 27 maja 2010 r., sygn. akt III SA/WA 2169/09 w sprawie ze skargi Z. A. S. P. Z. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z dnia 5 października 2009 r., nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 i 2005 r. 1. oddala skargę kasacyjną, 2. zasądza od Z. A. S. P. Z. w W. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 3600 (słownie: trzy tysiące sześćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z 27 maja 2010 r., sygn. akt III SA/WA 2169/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę Z. w W. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w W. z 5 października 2009 r. nr [...] w przedmiocie określenia wysokości zobowiązania w podatku od towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 i 2005 r.
2. W uzasadnieniu Sąd ten wskazał, że decyzją z 5 października 2009 r. Dyrektor Izby Skarbowej utrzymał w mocy decyzję Naczelnika Urzędu Skarbowego z 28 maja 2008 r. określającą zobowiązanie podatkowe w podatku towarów i usług za poszczególne miesiące 2004 i 2005 r. Uprzednio strona złożyła korekty deklaracji VAT-7 za okresy od maja 2004 r. do grudnia 2005 r. wraz z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty z uwagi na zmianę rozliczenia podatku od towarów i usług w zakresie transakcji związanych z pobieraniem wynagrodzenia za świadczone usługi zarządzania prawami autorskimi. Na podstawie art. 77 § 1 pkt 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) zwrócono podatnikowi nadpłatę w podatku od towarów i usług w wysokości wskazanej we wniosku, jednak po przeprowadzeniu postępowania podatkowego doszło do określenia zobowiązania podatkowego w podatku od towarów i usług za wskazane wyżej okresy rozliczeniowe. W ocenie organów zbiorowe zarządzanie prawami artystów polegające na podpisywaniu umów licencyjnych z użytkownikami praw autorskich oraz zbieranie i rozdzielanie należnego wynagrodzenia uprawnionym twórcom, wykonawcom, zgodnie z art. 5 ust. 1 w związku z art. 8 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z Nr 54, poz. 535 ze zm.; dalej u.p.t.u.) jest usługą w rozumieniu tej ustawy. Kwota pieniężna uzyskiwana przez stronę z tytułu świadczonych usług zbiorowego zarządu prawami autorskimi skalkulowana jako wynagrodzenie potrącane z kwot honorariów przekazywanych przez podmioty korzystające z tych praw świadczy o odpłatności tej usługi. Świadczeniem wzajemnym jest zarządzanie prawami autorskimi na rzecz danego artysty, wykonawcy. Nie jest to zatem usługa z grupowania PKWiU 91 - "usługi świadczone przez organizacje członkowskie gdzie indziej nie sklasyfikowane" zwolniona z opodatkowania na podstawie załącznika do u.p.t.u. nr 4, poz. 10.