Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

TEMATY:
TEMATY:

Wyrok NSA z dnia 22 wrzenia 2011 r., sygn. I FSK 1300/10

Zasadą w ustawie o podatku od towarów i usług jest, że obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi (art. 19 ust. 1 ustawy o VAT), w sytuacji zaś gdy po zawarciu umowy sprzedaży towary wydawane są częściami, przez dłuższy okres, to przyjmuje się, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania każdej części dostawy w stosunku do wydanych towarów.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Adam Bącal, Sędzia NSA Marek Kołaczek (sprawozdawca), Sędzia WSA del. Danuta Oleś, Protokolant Katarzyna Nowik, po rozpoznaniu w dniu 22 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej Z. C. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie z dnia 22 kwietnia 2010 r. sygn. akt I SA/Kr 334/10 w sprawie ze skargi Z. C. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2009 r. nr [...] w przedmiocie podatku od towarów i usług 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od Z. C. na rzecz Ministra Finansów kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

1. Wyrok Sądu pierwszej instancji oraz przedstawiony przez ten Sąd przebieg postępowania przed organami podatkowymi.

1.1. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie, wyrokiem z dnia 22 kwietnia 2010 r., sygn. akt I SA/Kr 334/10, oddalił skargę Z. C. (dalej również jako: Strona, Podatnik lub Skarżący) na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia 12 listopada 2009 r., wydaną w przedmiocie podatku od towarów i usług.

1.2. Sąd pierwszej instancji podał, że Podatnik wnioskiem z dnia 8 września 2009 r., zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego. We wniosku tym wskazał, iż jest podatnikiem podatku od towarów i usług i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2009 r. zawarł umowę z zamawiającym, który nie jest podatnikiem VAT, na dostarczenie i sprzedaż nowych samochodów osobowych do egzaminowania przyszłych kierowców. Umowa realizowana będzie w dwóch etapach. Etap pierwszy obejmuje dostarczenie i sprzedaż: (1) trzydziestu fabrycznie nowych samochodów osobowych; (2) dodatkowego, fabrycznie nowego jednego kompletu urządzenia rejestrującego przebieg egzaminu praktycznego; (3) dodatkowych fabrycznie nowych akcesoriów, wraz z przyjęciem w rozliczeniu dwudziestu używanych dotychczas samochodów zamawiającego, wykorzystywanych do egzaminowania. Natomiast drugi etap realizacji przedmiotowej umowy polegał będzie na wymianie w 23 - 24 miesiącu bez dopłat używanych samochodów, dostarczonych w pierwszym etapie.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00