Wyrok NSA z dnia 2 wrzenia 2011 r., sygn. II FSK 538/10
Decyzja wydana na podstawie art. 17 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym ma charakter decyzji konstytutywnej.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędziowie NSA Anna Dumas (sprawozdawca), WSA del. Sławomir Presnarowicz, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 2 września 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej K. L. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 30 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 656/09 w sprawie ze skargi K. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 18 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za 2003 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od K. L. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w P. kwotę 1.200 (jeden tysiąc dwieście) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 30 listopada 2009 r. sygn. akt I SA/Po 656/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu oddalił skargę K. L. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w P. z dnia 18 maja 2008 r. w przedmiocie zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za 2003 r.
Ze stanu faktycznego przedstawionego przez Sąd pierwszej instancji w zaskarżonym wyroku wynika, że podatnik prowadząc działalność gospodarczą zaniżył zobowiązanie podatkowe w zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne za 2003 r. o kwotę 18.148,00 zł. Podatnik w 2003 r. prowadził działalność gospodarczą w zakresie usług transportowych, usług komisu i obrotu złomem złota. W dniu rozpoczęcia kontroli podatkowej oświadczył, iż nie posiada żadnych ewidencji i rejestrów zarówno na potrzeby podatku dochodowego, jak i podatku od towarów i usług oraz dokumentów źródłowych dotyczących prowadzonej w 2003 r. działalności gospodarczej. Podatnik powołał się na pismo z dnia 16 października 200 r. złożone w Urzędzie Skarbowym P., w którym poinformował, że w dniu 14 października 2007 r. stwierdził brak dokumentów księgowych oraz dyskietek z księgami (omyłkowe zniszczenie) związanych z działalnością gospodarczą prowadzoną przez niego w 2003 i 2004 roku. Zawiadomienie to nastąpiło po wezwaniu podatnika na przesłuchanie w charakterze świadka w toku prowadzonej kontroli w - będącej kontrahentem podatnika - firmie "C." sp. z o.o. z siedzibą P. Podatnik po wezwaniu do przedłożenia m. in. umów komisu w celu potwierdzenia zgodności przeprowadzonych transakcji, zobowiązał się do ich odtworzenia. Jedynymi dokumentami, jakie odtworzył były faktury na sprzedaż usług transportowych dla Wydawnictwa "S.".. Podatnik przedstawił część duplikatów faktur oraz sporządzone na podstawie wyciągów bankowych zestawienie przychodów w wysokości 50.210,02 zł, tj. w kwocie niższej niż wykazana w zeznaniu PIT 28. Ponadto przedstawił dowody potwierdzające, iż występował do kontrahentów z prośbą o przesłanie kserokopii faktur. Kontrola w zakresie sprawdzenia prawidłowości i rzetelności badanych dokumentów u kontrahenta podatnika "C." sp. z o.o. potwierdziła obrót złomem złota.