Wyrok NSA z dnia 29 lipca 2010 r., sygn. II FSK 622/09
Konieczność oszacowania podstawy opodatkowania w świetle art. 17 u.z.p.d. w zw. z art. 23 § 1 pkt 2 OP, uzależniona jest od stwierdzenia faktu, że dane wynikające z ksiąg podatkowych nie pozwalają na określenie podstawy opodatkowania. O braku możliwości określenia podstawy opodatkowania w oparciu o dane wynikające z ksiąg podatkowych można mówić wówczas, gdy nie można kierując się treścią tychże ksiąg oraz zebranego w sprawie materiału dowodowego podjąć ustaleń, co do wartości niezbędnych do określenia podstawy opodatkowania (przychody, koszty).
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie NSA Stanisław Bogucki, WSA del. Jadwiga Danuta Mróz (sprawozdawca), Protokolant Anna Dziosa, po rozpoznaniu w dniu 29 lipca 2010 r. na rozprawie w Izbie Finansowej ze skargi kasacyjnej B. K. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Łodzi z dnia 18 grudnia 2008 r. sygn. akt I SA/Łd 1096/08 w sprawie ze skargi B. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 czerwca 2008 r. nr [...] w przedmiocie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 r. 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od B. K. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w L. kwotę 900 (dziewięćset) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego
Uzasadnienie
1. Zaskarżonym wyrokiem z dnia 18 grudnia 2008 r., sygn. akt I SA/Łd 1096/08, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi oddalił skargę B. K. na decyzję Dyrektora Izby Skarbowej w L. z dnia 30 czerwca 2008 r. [...] w przedmiocie określenia ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za 2006 r.
2. Z przyjętego przez Sąd I instancji stanu faktycznego wynikało, że B. K. działając w spółce cywilnej z D. B., prowadziła w 2006 r. działalność gospodarczą pod firmą "P." z siedzibą w L., której przedmiotem było świadczenie usług pogrzebowych. W ofercie firmy było poza obsługą pogrzebu, transportem, ubieraniem i przechowywaniem zwłok, niesieniem do grobu, również zapewnienie oprawy muzycznej, pośrednictwo w zamieszczaniu nekrologów, sprzedaż odzieży żałobnej oraz wieńców i wiązanek. Zakres usługi uzgadniany był w każdym przypadku indywidualnie z osobami zlecającymi pochówek. Usługi dokumentowano fakturami VAT oraz ewidencjonowano za pomocą kasy fiskalnej. Sprzedaż wiązanek i wieńców dokumentowano poprzez wystawianie odrębnych faktur sprzedaży. Ponadto firma "P." opłacała w imieniu zleceniodawców także inne koszty związane z pogrzebem poniesione u księdza na rzecz parafii lub na cmentarzu.