Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
comment

Porada

Porada aktualna na dzień 21-11-2024
Porada aktualna na dzień 21-11-2024
Data publikacji: 2024-04-30

Jaką stawką ryczałtu opodatkować odszkodowanie otrzymane z tytułu utraconego dochodu

PROBLEM

Prowadzę działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem ewidencjonowanym. Otrzymałam odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu. Jaką stawką ryczałtu powinnam je opodatkować?  

RADA

Odszkodowanie z tytułu utraconego dochodu należy opodatkować stawką ryczałtu w wysokości 8,5%. Szczegóły – w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Odszkodowania otrzymane za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą są opodatkowane 8,5% stawką ryczałtu (art. 12 ust. 1 pkt 5 lit. h) ustawy o ryczałcie). W przedstawionym przypadku odszkodowanie nie dotyczy jednak szkody w składniku materialnym związanym z prowadzoną działalnością gospodarczą, np. szkody w środku trwałym, składniku wyposażenia firmy czy towaru. Odszkodowanie dotyczy utraconego dochodu. W związku z tym ma Pani wątpliwość, jaką stawkę ryczałtu do niego zastosować. 

W skład przedsiębiorstwa wchodzą wszystkie składniki niemajątkowe i majątkowe powiązane ze sobą funkcjonalnie i przeznaczone do realizacji określonych zadań gospodarczych. Składnikiem przedsiębiorstwa mogą być również różne prawa wynikające z umów, np. wierzytelności. Składnikiem przedsiębiorstwa jest więc wynikające z umowy prawo do odszkodowania za utracony dochód. To oznacza, że odszkodowanie za utracony dochód powinno być opodatkowane stawką ryczałtu 8,5%, jak każde odszkodowanie dotyczące składników związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Takie stanowisko zajął również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z 19 stycznia 2010 r. (sygn. IPPB1/415-789/09-2/KS, w systemie KIS interpretacja ta nadal widnieje jako aktualna). Organ podatkowy uznał w niej, że odszkodowanie za utracony dochód należy opodatkować stawką 8,5%, a nie stawką właściwą dla usług świadczonych przez podatnika. W interpretacji czytamy:

MF Oznacza to, iż stawka ryczałtu od przychodu uzyskanego z tytułu odszkodowania jest niezależna od stawek podatku stosowanych do opodatkowania przychodów z prowadzonej działalności i wynosi zgodnie z powołanym powyżej przepisem 8,5%. Przychód ten należy uwzględnić w ewidencji przychodów i doliczyć do przychodów z działalności gospodarczej opodatkowanych wg stawki 8,5%.

Należy podkreślić, że mimo że przepisy art. 12 ustawy o ryczałcie od czasu wydania przywołanej interpretacji były zmieniane wielokrotnie, to w tym konkretnym zakresie zmiana nie miała miejsca.

 

 

POWOŁANE INTERPRETACJE PODATKOWE:

  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 19 stycznia 2010 r. (sygn. IPPB1/415-789/09-2/KS)

Grzegorz Ziółkowski

doradca podatkowy, autor licznych publikacji z dziedziny podatków oraz komentarza do PIT wydanego przez INFOR PL

 

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00