Wyrok NSA z dnia 1 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 140/10
Wynikające z art. 22 ust. 1 u.p.d.o.f. zróżnicowanie kosztów uzyskania przychodów na koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów oraz na koszty poniesione w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów nie modyfikuje określonej w art. 8 ust. 1 i ust. 2 u.p.d.o.f. zasady rozliczania kosztów uzyskania przychodów z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, toteż koszty te, zarówno ukierunkowane na osiągnięcie przychodów, jak i poniesione na zachowanie lub zabezpieczenie źródła przychodów, określa się proporcjonalnie do prawa wspólnika do udziału w zysku.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Jacek Brolik, Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia WSA (del.) Beata Cieloch, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 1 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej M. R. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 14 października 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 814/09 w sprawie ze skargi M. R. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od M. R. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie oddalił skargę M.R. na indywidualną interpretację Ministra Finansów w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:
We wniosku z dnia 12 listopada 2008 r. o wydanie indywidualnej interpretacji przepisów prawa podatkowego skarżący wskazał, że jest wspólnikiem spółki jawnej i zgodnie z zawartą umową przysługuje mu udział w zyskach odpowiadający ilorazowi przychodów przysporzonych spółce jego osobistą pracą i sumy przychodów spółki, natomiast koszty są dzielone równo pomiędzy wspólnikami, przy czym podział zysku i pokrycie strat dokonywane jest na podstawie comiesięcznych uchwał. Oznacza to, że przychód przypisywany jest wspólnikowi w oparciu o ustalony klucz podziału, odbiegający od zasady równego udziału w zysku. W związku z tak przedstawionym stanem faktycznym skarżący zadał pytanie, czy ustalenia zawarte w umowie spółki co do "podziału przychodów z zysku" są zgodne z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 51, poz. 307 ze zm., dalej: u.p.d.o.f.), udzielając odpowiedzi twierdzącej i dodatkowo podnosząc, że dopuszczalne jest także dzielenie kosztów stałych proporcjonalnie, a kosztów zmiennych - odpowiednio do kosztów poniesionych przez każdego ze wspólników.