Wyrok NSA z dnia 8 kwietnia 2011 r., sygn. II FSK 2115/09
Ponieważ źródłem przychodu w postaci odsetek od pożyczki nie jest działalność gospodarcza prowadzona w ramach spółki osobowej, ale prywatny majątek (kapitał pieniężny), to stosowanie zasad określenia wysokości przychodów wynikających z art. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest wyłączone. Przychód podatnika z tytułu odsetek od pożyczki udzielonej z jego majątku prywatnego spółce osobowej , w której jest wspólnikiem, nie jest bowiem związany z jego udziałem w spółce, brak jest więc podstaw do tego, aby przychód ten określać proporcjonalnie do praw wspólnika w udziale w zysku tej spółki.
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Bogusław Dauter, Sędziowie NSA Tomasz Zborzyński, WSA del. Lidia Ciechomska-Florek (sprawozdawca), Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 8 kwietnia 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej J. G. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie z dnia 10 września 2009 r. sygn. akt III SA/Wa 405/09 w sprawie ze skargi J. G. na interpretację indywidualną Dyrektora Izby Skarbowej w W. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 7 listopada 2008 r. nr [...] w przedmiocie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych 1) oddala skargę kasacyjną, 2) zasądza od J. G. na rzecz Dyrektora Izby Skarbowej w W. kwotę 180 (sto osiemdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
I. Wyrokiem z 10 września 2009 r. III SA/Wa 405/09, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie, po rozpoznaniu skargi J. G., oddalił skargę na interpretację indywidualną Ministra Finansów z 7 listopada 2009 r. nr [...], w przedmiocie podatku dochodowego od osób fizycznych.
Zaskarżony wyrok zapadł na tle następującego stanu faktycznego:
1. J. G. (dalej jako skarżący) - jeden z udziałowców i pożyczkodawców spółki z o.o. - wnioskiem z 12 sierpnia 2008r. zwrócił się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji indywidualnej prawa podatkowego i odpowiedź na pytania: