Wyrok NSA z dnia 14 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 185/10
Celem użycia w art. 15a ust. 1 u.p.d.o.p. spójnika "albo" było wyeksponowanie faktu, iż różnice kursowe mogą stanowić przychody podatnika (jeżeli są dodatnie) albo koszty uzyskania tych przychodów (jeśli są one ujemne).
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Zbigniew Kmieciak (sprawozdawca), Sędziowie: NSA Edyta Anyżewska, NSA Jerzy Rypina, Protokolant Szymon Mackiewicz, po rozpoznaniu w dniu 14 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej D. Sp. z o.o. w Z. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 13 października 2009 r. sygn. akt I SA/Wr 1183/09 w sprawie ze skargi D. Sp. z o.o. w Z. na interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w P. działającego w imieniu Ministra Finansów z dnia 19 lutego 2009 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
W dniu 1 grudnia 2008 r. "D. " Spółka z o.o. (dalej spółka) wystąpiła z wnioskiem uzupełnionym 29 stycznia 2009 r. do Dyrektora Izby Skarbowej w P. - działającego w imieniu Ministra Finansów o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych.
Z opisanego we wniosku stanu faktycznego wynika, że spółka w dniu 4 czerwca 2004 r. otrzymała zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "I. ". W ramach wykonywanej działalności spółka uzyskuje przychody oraz ponosi koszty ich uzyskania zarówno z działalności opodatkowanej jak i wolnej od opodatkowania - objętej zakresem zezwolenia. Spółka uzyskuje również przychody z działalności, której nie da się jednoznacznie przyporządkować do jednego z wymienionych rodzajów działalności, gdyż powstające w związku z nią przychody i koszty powiązane są z obydwoma jej typami - np. różnice kursowe od własnych środków pieniężnych.