Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2011 r., sygn. II FSK 192/10

Parking hotelowy jest urządzeniem budowlanym, a nie obiektem budowlanym, a więc nie może być objęty zwolnieniem podatkowym określonym w art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, ponieważ zwolnienie to dotyczyć może tylko obiektów budowlanych, a nie urządzeń budowlanych.

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący - Sędzia NSA Tomasz Zborzyński (sprawozdawca), Sędzia NSA Bogdan Lubiński, Sędzia NSA del. Jan Grzęda, , Protokolant Janusz Bielski, po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Finansowej skargi kasacyjnej O. S.A. z siedzibą w W. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie z dnia 22 października 2009 r. sygn. akt I SA/Sz 600/09 w sprawie ze skargi O. S.A. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia 22 maja 2009 r. nr [...] w przedmiocie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2004 r. oddala skargę kasacyjną.

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie oddalił skargę Spółki Akcyjnej O. z siedzibą w W. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2004 r.

Stan sprawy Sąd przedstawił w sposób następujący:

Skarżąca Spółka dnia 20 stycznia 2009 r. skierowała do Prezydenta Miasta K. wniosek o stwierdzenie nadpłaty w podatku od nieruchomości za 2004 r. w kwocie 1.874,40 zł, zapłaconym za parking przyhotelowy, który w jej ocenie jest obiektem budowlanym związanym z prowadzeniem i zabezpieczeniem obsługi ruchu, nie podlegającym w roku 2004 podatkiem od nieruchomości na równi z drogami wewnętrznymi.

Prezydent Miasta K. decyzją z dnia 25 marca 2009 r. odmówił stwierdzenia nadpłaty, uznając, że parking przyhotelowy nie jest ani drogą wewnętrzną, ani obiektem budowlanym czy urządzeniem technicznym związanym z prowadzeniem, zabezpieczeniem i obsługą ruchu, lecz wydzielonym miejscem do parkowania samochodów. Natomiast droga w rozumieniu art. 2 ust. 3 pkt 4 ustawy z dnia 12 stycznia 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych (Dz. U. z 2002 r. Nr 9, poz. 84 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. jest budowlą wraz z drogowymi obiektami inżynierskimi, urządzeniami i instalacjami, które stanowią całość techniczno-użytkową, przeznaczoną do prowadzenia ruchu drogowego. Ponieważ parking przyhotelowy nie znajduje się w pasie drogowym, nie jest wyłączony z opodatkowania podatkiem od nieruchomości.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00