Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2010 r., sygn. II OSK 946/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Małgorzata Stahl Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak /spr./ Sędzia del. WSA Mieczysław Górkiewicz Protokolant Mariusz Szufnara po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej skargi kasacyjnej Spółki Wodno - Ściekowej P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy z dnia 3 marca 2009 r. sygn. akt II SA/Bd 905/08 w sprawie ze skargi Spółki Wodno - Ściekowej P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] września 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozwiązania spółki oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 3 marca 2009 r. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy oddalił skargę Spółki W.-Ś. w P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Bydgoszczy z dnia [...] września 2008 r. w przedmiocie rozwiązania spółki.
W uzasadnieniu Sąd I instancji wskazał, że decyzją z dnia [...] czerwca 2008 r., wydaną między innymi na podstawie art. 181 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2005 r. Nr 239, poz. 2019 ze zm.) Starosta Mogileński orzekł o rozwiązaniu spółki wodnej "Spółka W.-Ś. w P" z siedzibą w P. oraz wyznaczył na likwidatora A. W..
W uzasadnieniu wskazano na nieprawidłowości w zakresie działania zarządu spółki, które są następujące: nieprzekazywanie organowi nadzoru uchwał walnego zgromadzenia i zarządu spółki; funkcjonowanie zarządu spółki w niepełnym składzie; zasiadanie w zarządzie osoby nieuprawnionej, niebędącej członkiem spółki; nieaktualizowanie statutu spółki, pomimo zmiany członków; pobieranie przez przewodniczącego zarządu delegacji; brak reakcji zarządu na wskazania komisji rewizyjnej w zakresie dotyczącym nieuprawnionego zasiadania w zarządzie spółki jednego z członków; niewykonywanie wskazań komisji rewizyjnej i uchwał walnego zgromadzenia w sprawie modernizacji oczyszczalni ścieków pomimo wcześniejszego opracowania dokumentacji oraz zmian w statucie; pomimo braku stosownej uchwały walnego zgromadzenia w sprawie przekazania sieci kanalizacyjnej z przyłączami dokonanie czynności w tym zakresie; nie zgłoszenie spółki do katastru oraz brak jakichkolwiek aktualizacji w tym zakresie; odebranie bezprawne prawa głosu członkowi spółki Gminie Jeziora Wielkie z powodu nieopłacania składek. Ponadto podkreślono, że w rezultacie działania spółki niezgodne z prawem i statutem doprowadziły do destabilizacji w spółce. Zdaniem organu, za rozwiązaniem spółki przemawia także interes społeczny i to, że uregulowana zostanie gospodarka wodno-ściekowa na terenie Gminy Jeziora Wielkie, w szczególności zlikwidowane zostaną składki członkowskie i opłaty za korzystanie z urządzeń, korzystający uiszczać będą jedną opłatę, zmniejszone zostaną koszty obsługi mieszkańców, ponieważ po likwidacji Spółki Gmina będzie uprawniona ubiegać się o środki unijne i pożyczki lub dotacje z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, a zatrudnieni dotychczas pracownicy spółki znajdą zatrudnienie w zakładzie komunalnym zgodnie z zobowiązaniem Wójta Gminy Jeziora Wielkie.