Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 20 lipca 2010 r., sygn. II OSK 886/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Joanna Runge - Lissowska sędzia NSA Leszek Leszczyński (spr.) sędzia del. NSA Andrzej Irla Protokolant Karolina Komotajtys po rozpoznaniu w dniu 20 lipca 2010 roku na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Z. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu z dnia 26 stycznia 2010 r. sygn. akt II SA/Op 465/09 w sprawie ze skargi Z. P. na zarządzenie zastępcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego oddalono skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 stycznia 2010 r., sygn. akt II SA/Op 465/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu oddalił skargę Z. P. na zarządzenie zastępcze Wojewody Opolskiego z dnia [...] października 2009 r. nr [...] w przedmiocie wygaśnięcia mandatu radnego. Wyrok ten zapadł w następującym stanie faktycznym i prawnym sprawy.
Wojewoda Opolski, pismem z dnia [...] czerwca 2009 r. wezwał Radę Miasta
K.-K. do podjęcia uchwały stwierdzającej wygaśnięcie mandatu radnego Z. P., w terminie 30-dni od dnia doręczenia wezwania.
Rada Miasta K.-K. na sesji w dniu [...] lipca 2009 r. oraz w dniu [...] września 2009 r. nie podjęła uchwały w sprawie wygaśnięcia mandatu radnego Z. P..
W dniu [...] września 2009 r. Wojewoda Opolski przesłał do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji zawiadomienie o zamiarze wydania zarządzenia zastępczego w przedmiocie stwierdzenia wygaśnięcia mandatu radnego Rady Miasta K.-K. Z.P., który utracił prawo wybieralności w związku z uprawomocnieniem się wyroku warunkowo umarzającego postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego. Do zawiadomienia dołączono projekt zarządzenia zastępczego.
Zarządzeniem zastępczym z dnia [...] października 2009 r., Nr [...], Wojewoda Opolski działając na podstawie art. 98a ust. 2 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2001 r., Nr 142, poz.1591 z późn. zm.), wobec bezskutecznego upływu terminu 30 dni od wezwania Rady Miasta K.-K.do podjęcia odpowiedniej uchwały i po powiadomieniu ministra właściwego do spraw administracji publicznej, stwierdził wygaśnięcie mandatu radnego Z.P.. W uzasadnieniu rozstrzygnięcia Wojewoda powołał się na przepis art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 16 lipca 1998 r. Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw, który stanowi, że nie mają prawa wybieralności osoby, wobec których wydano prawomocny wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego. Wskazywał, że z ustalonego stanu faktycznego wynika, że radny Rady Miasta K.-K. Z.P. utracił prawo wybieralności w dniu [...] września 2008 r., kiedy to uprawomocnił się wyrok warunkowo umarzający postępowanie karne w sprawie popełnienia przestępstwa umyślnego ściganego z oskarżenia publicznego. Z konstrukcji wygaśnięcia mandatu radnego przyjętej w art. 190 ustawy Ordynacja wyborcza do rad gmin, powiatów i sejmików województw wynika, że mandat ustaje z mocy prawa z chwilą wystąpienia przesłanek wymienionych w tym przepisie, a upływ trzymiesięcznego terminu do podjęcia uchwały przez radę gminy, nie pozbawia rady możliwości podjęcia uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego, gdyż termin ten ma jedynie charakter instrukcyjny. Z uwagi zatem na fakt niepodjęcia przez Radę Miasta K.-K. uchwały o wygaśnięciu mandatu radnego, w terminie 30 dni od wezwania, które wystosowane został w dniu [...] czerwca 2009 r., należało stwierdzić wygaśnięcie mandatu radnego zarządzeniem zastępczym.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right