Wyrok NSA z dnia 4 marca 2010 r., sygn. II OSK 493/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska-Górnikiewicz Sędziowie: Sędzia NSA Joanna Runge-Lissowska Sędzia NSA del. Jerzy Solarski /spr./ Protokolant: Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 4 marca 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. S. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 27 listopada 2008 r. sygn. akt II SA/Po 399/08 w sprawie ze skargi M. S. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie sprzeciwu wobec zmiany sposobu użytkowania obiektu 1. uchyla zaskarżony wyrok oraz decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2008 r. nr [...], 2. zasądza od Wojewody Wielkopolskiego na rzecz M. S. kwotę 1250 (słownie: tysiąc dwieście pięćdziesiąt) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu (zwany dalej WSA) wyrokiem
z dnia 27 listopada 2008 r., sygn. akt II SA/Po 399/08, po rozpoznaniu sprawy ze skargi M. S. na decyzję Wojewody Wielkopolskiego z dnia [...] marca 2008 r., nr [...] w przedmiocie sprzeciwu w zakresie zgłoszenia zmiany sposobu użytkowania pomieszczeń I i II piętra na pokoje hotelowe w budynku mieszkalno-usługowym na nieruchomości położonej w Kościanie przy
ul. [...], na działce nr ewidencyjny [...] - skargę oddalił.
Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych: Starosta Kościański wydając decyzję z dnia [...] lutego 2008 r. w sprawie sprzeciwu stwierdził, że zgłoszenie zamiaru przeznaczenia lokali na pokoje hotelowe w istocie obejmowało swoim zakresem zamiar przebudowy obiektu, w wyniku której nastąpi zmiana parametrów użytkowych i technicznych istniejącego budynku. Przepisy Prawa budowlanego (Dz. U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.) wymagają dla takich inwestycji pozwolenia na budowę, wobec czego należało wnieść sprzeciw, na podstawie art. 71 ust. 5 ustawy - Prawo budowlane. Wojewoda Wielkopolski odwołania M. S. od tej decyzji nie uwzględnił i stwierdził, że prace planowane przez inwestora nie mieszczą się w katalogu czynności zwolnionych z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę, określonych w art. 30 ust. 1 w zw. z art. 29 Prawa budowlanego. Zmiana parametrów użytkowych pomieszczeń polega na zmianie funkcji z dotychczasowej produkcyjno - usługowo - socjalnej na mieszkaniową, a zmiana parametrów technicznych - na zmianie charakterystyki ustroju nośnego i obsługi medialnej. Niezależnie od tego przedstawiona dokumentacja nie zawiera wymaganych projektów instalacji sanitarnej i alarmowej.