Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 stycznia 2010 r., sygn. II OSK 148/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: sędzia NSA Alicja Plucińska-Filipowicz Sędziowie sędzia NSA Marek Stojanowski sędzia del. WSA Wojciech Mazur /spr./ Protokolant Kamil Buliński po rozpoznaniu w dniu 18 stycznia 2010 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej M. T. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach z dnia 2 października 2008 r. sygn. akt II SA/Gl 507/08 w sprawie ze skargi M. T. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] w przedmiocie rozbiórki obiektu budowlanego oddala skargę kasacyjną

Uzasadnienie

Zaskarżonym wyrokiem z dnia 2 października 2008 r. sygn. akt II SA/Gl 507/08 Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach oddalił skargę M. T. na decyzję Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Katowicach z dnia [...] marca 2008 r. nr [...] utrzymującą w mocy decyzję Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej z dnia [...] stycznia 2008 r. nr 3/2008 nakazującą M. T. rozbiórkę obiektu lakierni zlokalizowanej na działce [...] oraz [...] przy ul. [...] w Dąbrowie Górniczej.

Wyrok został wydany w następujących okolicznościach faktycznych i prawnych sprawy.

Decyzją z dnia [...] stycznia 2008 r. Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Dąbrowie Górniczej po rozpoznaniu po raz kolejny sprawy nakazał M. T. rozbiórkę obiektu lakierni zlokalizowanej na działce [...] oraz [...] przy ul. [...] w Dąbrowie Górniczej. Jako materialnoprawną podstawę rozstrzygnięcia organ wskazał art. 48 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (tj. Dz.U. z 2006 roku, Nr 156, poz. 1118 ze zm. - powoływanej dalej, jako ustawa Prawo budowlane).

W uzasadnieniu decyzji przedstawiono dotychczasowy przebieg postępowania, wskazano m.in., że skarżący na podstawie nieostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę z dnia [...] kwietnia 1996 r. wybudował obiekt lakierni. Decyzja ta została uchylona przez Wojewodę Katowickiego, a postępowanie w sprawie pozwolenia na budowę umorzone. W dalszym toku postępowania decyzją Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej z dnia [...] kwietnia 1997 r. skarżący uzyskał pozwolenie na ukończenie budowy budynku lakierni. Ta decyzja została utrzymana w mocy przez Wojewodę Katowickiego, jednakże na skutek wniesionej skargi przez uczestników postępowania, Naczelny Sąd Administracyjny wyrokiem z dnia 21 października 1999 r. sygn. akt II SA/Ka 2196/97, stwierdził nieważność decyzji organów obu instancji, a ponadto decyzji organu pierwszej instancji z dnia [...] lutego 1997 r. nakazującej inwestorowi przedłożenie aneksu do zatwierdzonego projektu budowlanego. Na skutek zmiany właściwości organów, akta sprawy wraz z wyrokiem NSA zostały w marcu 2001 r. przekazane organowi nadzoru budowlanego I instancji. W toku dalszego postępowania nałożono na skarżącego obowiązek przedłożenia decyzji o pozwoleniu na użytkowanie. Skarżący przedłożył ostateczną decyzję Prezydenta Miasta Dąbrowy Górniczej z dnia [...] lipca 2002 r., a organ nadzoru budowlanego umorzył postępowanie. Na skutek odwołania uczestników postępowania Śląski Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego decyzjami z dnia [...] grudnia 2005 r. stwierdził nieważność rozstrzygnięć wydanych przez organ pierwszej instancji, a także nieważność decyzji Prezydenta Dąbrowy Górniczej o pozwoleniu na użytkowanie. Na skutek wniesionych przez skarżącego odwołań, ostatecznymi decyzjami Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego utrzymane zostały w mocy rozstrzygnięcia stwierdzające nieważność dotychczas wydanych decyzji i postanowień za wyjątkiem postanowienia zobowiązującego skarżącego do przedłożenia pozwolenia na użytkowanie. W tej ostatniej kwestii GINB uchylił postanowienie Śląskiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i umorzył postępowanie w przedmiocie stwierdzenia nieważności tego postanowienia. Dalej organ pierwszej instancji prowadził postępowanie w trybie art. 51 ust. 1 pkt 2 ustawy Prawo budowlane i decyzją z dnia [...] kwietnia 2007 r. nałożył na inwestora obowiązek doprowadzenia inwestycji do stanu zgodnego z prawem. Jednakże i ta decyzja została uchylona, a sprawa przekazana do ponownego rozpatrzenia. W październiku 2007 r. skarżący zawiadomił organ I instancji, że dokonał zmiany sposobu użytkowania, a w grudniu 2007 r. złożył wniosek o zalegalizowanie samowoli budowlanej na podstawie przepisów ustawy z dnia 10 maja 2007 r. o zmianie ustawy Prawo budowlane.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00