Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 5 stycznia 2010 r., sygn. II OSK 18/09
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Maria Czapska- Górnikiewicz Sędziowie Sędzia NSA Jerzy Stelmasiak (spr.) Sędzia del. NSA Wiesław Morys Protokolant Paweł Konicki po rozpoznaniu w dniu 05 stycznia 2010r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej Spółki A. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu z dnia 24 września 2008 r. sygn. akt III SA/Po 173/08 w sprawie ze skargi Spółki A. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w sprawie wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie oddala skargę kasacyjną
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu wyrokiem z dnia 24 września 2008 r. oddalił skargę Spółki [...] na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Koninie z dnia [...] grudnia 2007 r. w przedmiocie odmowy zmiany decyzji w sprawie wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie.
Spółka [...] zwróciła się w dniu 17 stycznia 2006 r. do Starosty Tureckiego o zmianę decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Turku z dnia [...] lipca 1964 r. w sprawie zatwierdzenia osób uprawnionych do udziału oraz przysługujących im udziałów we wspólnocie gruntowej położonej w mieście [...]. Podniosła, że od chwili utworzenia wspólnoty i wydania przedmiotowej decyzji w składzie osobowym uprawnionych do udziału w tej wspólnocie zachodziły zmiany związane z dziedziczeniem lub zbywaniem udziałów we wspólnocie przez jej członków, a także osoby trzecie. Zmian tych nie odnotowano w żadnych dokumentach, w tym także w ewidencji gruntów i budynków. Wnioskodawca uważa, że zmiany te winny polegać na ponownym ustaleniu przez organ wykazu osób uprawnionych do udziału we wspólnocie gruntowej, a osobami tymi miałyby być osoby wyłonione uchwałą Ogólnego Zebrania Członków Spółki [...].
Starosta Turecki decyzją z dnia [...] października 2007 r. odmówił zmiany decyzji Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w uzasadnieniu podkreślając, że podstawą przedmiotowej decyzji jest art. 8 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1963 r. o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych (Dz.U. Nr 28, poz. 169 ze zm.). Jednocześnie stwierdził, że orzeczenie z dnia [...] lipca 1964 r. ma charakter deklaratoryjny, ponieważ właściwy organ stwierdził jedynie, że określone osoby nabyły z mocy prawa udziały we wspólnocie gruntowej, w oparciu o ustalony przez siebie stan faktyczny. Na mocy decyzji z dnia [...] lipca 1964 r., której zmiany domaga się wnioskodawca, taki wykaz osób uprawnionych został już ustalony. Organ I instancji podnosi, że w trybie art. 154 lub 155 k.p.a. mogą być uchylone lub zmienione jedynie decyzje ostateczne konstytutywne, nie dotknięte wadami wymienionymi w art. 145 § 1 lub art. 156 § 1 k.p.a., mające charakter uznaniowy, przy jednoczesnym spełnieniu warunków określonych w art. 154 lub 155 k.p.a. W ocenie organu administracji przedmiotowa decyzja nie ma charakteru uznaniowego - organ w chwili jej wydawania zobowiązany był jedynie do stwierdzenia, że zachodził określony stan faktyczny, z którym przepis ustawy wiązał określony skutek prawny. Ponadto skutek w postaci nabycia udziałów we wspólnocie gruntowej nastąpił z mocy samego prawa, na podstawie art. 6 ust. 1 ustawy o zagospodarowaniu wspólnot gruntowych.
-
keyboard_arrow_right