Orzeczenie
Wyrok NSA z dnia 8 czerwca 2011 r., sygn. II OSK 738/10
Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący: Sędzia NSA Jerzy Bujko Sędziowie Sędzia NSA Joanna Banasiewicz (spr.) Sędzia del. NSA Janina Kosowska Protokolant Daniel Zdzieszyński po rozpoznaniu w dniu 8 czerwca 2011 r. na rozprawie w Izbie Ogólnoadministracyjnej sprawy ze skargi kasacyjnej A. P. od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Kielcach z dnia 3 grudnia 2009 r. sygn. akt II SA/Ke 615/09 w sprawie ze skargi A. i A. małż. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w K. z dnia [...] sierpnia 2009 r. znak: [...] w przedmiocie ustalenia, że nieruchomość stanowi mienie gromadzkie oddala skargę kasacyjną.
Uzasadnienie
Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach wyrokiem z dnia 3 grudnia 2009 r., sygn. akt II SA/Ke 615/09 oddalił skargę A. i A. małż. P. na decyzję Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Kielcach z dnia [...] sierpnia 2009 r. znak: [...]w przedmiocie ustalenia, że nieruchomość stanowi mienie gromadzkie.
Powyższe rozstrzygnięcie Sąd ten poprzedził następującymi ustaleniami faktycznymi i oceną prawną:
Decyzją z dnia [...] sierpnia 2009 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Kielcach, po rozpatrzeniu odwołania A. P. od decyzji Starosty K. z dnia [...] lutego 2009 r. w sprawie uznania za mienie gminne nieruchomości położonej we wsi C., gm. Ł. oznaczonej w ewidencji gruntów numerem działek: [...] o pow. 0,1000 ha i [...] o pow. 0,1600 ha, uchylił zaskarżoną decyzję w całości i ustalił, że opisana nieruchomość stanowi mienie gromadzkie.
Kolegium podało w uzasadnieniu, że Starosta K. ustalił, iż nieruchomości położone we wsi C., gm. Ł. oznaczone w ewidencji gruntów numerami działek: [...] o pow. 0,1000 ha i [...] o pow. 0,1600 ha, nie mają uregulowanego stanu prawnego. Ze zgromadzonych w sprawie dokumentów znajdujących się w Archiwum Państwowym w K., sygn. arch. [...], w tym: orzeczenia Starosty Powiatowego K. z dnia [...] grudnia 1936 r. w sprawie zatwierdzenia projektu scalenia gruntów wsi C., gminy Ł., powiatu k., protokołu z dnia 29 kwietnia 1936 r. w sprawie zaprojektowania ogólnych wytycznych projektu scalenia gruntów wsi C., protokołu z dnia 10 października 1936 r. w sprawie zmiany projektu scalenia wsi C., protokołu z dnia 16 sierpnia 1936 r. w sprawie warunków objęcia w posiadanie gruntów scalonych wsi C., wykazu oświadczeń uczestników scalenia o przyjęciu lub odrzuceniu poprawek projektu scalenia wsi C. z dnia 27 listopada 1936 r. wynika, że podczas scalenia gruntów wsi C., przeprowadzonego w 1936 r. wydzielono grunty na cele użyteczności publicznej, tj.: około 0,2 ha na kopalnię gliny, około 0,02 ha na grzebowisko i około 0,1 ha jako plac pod dom ludowy, przy czym na wniosek jednego z uczestników scalenia - J.P. plac pod dom ludowy zaprojektowano przy skrzyżowaniu dróg.
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right
-
keyboard_arrow_right