Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 18 sierpnia 2010 r., sygn. I GSK 1059/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Edward Kierejczyk Sędzia NSA Cezary Pryca Sędzia NSA Marzenna Zielińska (spr.) Protokolant Anna Fyda-Kawula po rozpoznaniu w dniu 18 sierpnia 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w B. z dnia 5 maja 2009 r. sygn. akt I SA/Bk 90/09 w sprawie ze skargi E. B. S.A. w B. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r. nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego 1) oddala skargę kasacyjną; 2) zasądza od Ministra Finansów na rzecz E. B. S.A. w B. kwotę 120 (słownie: sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wyrokiem z dnia 5 maja 2009 r., sygn. akt I SA/Bk 90/09 Wojewódzki Sąd Administracyjny w B., w sprawie ze skargi E. B. S.A. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] października 2008 r., nr [...] w przedmiocie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, uchylił zaskarżoną interpretacje indywidualną oraz stwierdził, iż nie może ona być wykonana do czasu uprawomocnienia się wyroku.

Sąd pierwszej instancji orzekał w następującym stanie sprawy.

Wnioskiem z dnia 28 lipca 2008 r. E. B. S.A. w B. zwróciła się do Ministra Finansów (reprezentowanego przez Dyrektora Izby Skarbowej w B.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej opodatkowania energii elektrycznej podatkiem akcyzowym. Z treści tego wniosku wynikało, iż Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej. Wytworzona energia elektryczna jest zużywana w procesie produkcji na własne potrzeby oraz sprzedawana zewnętrznym klientom. Odbiorcami energii elektrycznej są ostateczni konsumenci oraz jej dystrybutorzy (redystrybutorzy), nie będący ostatecznymi konsumentami. Podatek akcyzowy skarżąca Spółka płaci od wyprodukowanej energii elektrycznej sprzedanej zarówno odbiorcom końcowym, jak i pośrednikom niestanowiącym finalnych konsumentów tej energii. Podniesiono, iż od 1 maja 2004 r. Polska jest członkiem Wspólnoty Europejskiej, a na jej terytorium zasady opodatkowania energii elektrycznej podatkiem akcyzowym określa dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r. (Dz.U.UE.L.03.283.51, Dz.UE-sp.09-1-405), tzw. "dyrektywa energetyczna", zaś zgodnie z art. 1 pkt 9 dyrektywy Rady Nr 2004/74/WE z dnia 29 kwietnia 2004 r., Polska miała obowiązek dostosowania krajowych zasad opodatkowania energii elektrycznej podatkiem akcyzowym do unormowań europejskich do 31 grudnia 2005 r. W związku z powyższym Spółka zadała pytanie: "Czy od 1 stycznia 2006 r. w przypadku sprzedaży (wydania) energii elektrycznej dystrybutorom (redystrybutorom), odbiorcom niebędących odbiorcami końcowymi, obowiązek zapłaty podatku akcyzowego ciąży na skarżącej Spółce, wytwórcy energii elektrycznej?" Zdaniem Spółki, od dnia 1 stycznia 2006 r. przestała ona być podatnikiem podatku akcyzowego w przypadku sprzedaży (wydania) energii elektrycznej pośrednikom - dystrybutorom, redystrybutorom niebędących ostatecznymi konsumentami tej energii.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00