Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 10 czerwca 2010 r., sygn. I GSK 939/09

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Maria Myślińska Sędzia NSA Andrzej Kuba Sędzia NSA Krystyna Anna Stec (spr.) Protokolant Karolina Mamcarz po rozpoznaniu w dniu 10 czerwca 2010 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej Ministra Finansów od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w W. z dnia 23 października 2008 r. sygn. akt III SA/Wa 663/08 w sprawie ze skargi "A. S. S." Spółki jawnej w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od Ministra Finansów na rzecz "A. S. S." Spółki jawnej w O. 120 (sto dwadzieścia) złotych tytułem zwrotu kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Zaskarżonym skargą kasacyjną wyrokiem Wojewódzki Sąd Administracyjny w W. - po rozpoznaniu sprawy ze skargi A. S. S. sp. j. z siedzibą w O. na interpretację indywidualną Ministra Finansów z dnia [...] grudnia 2007 r. nr [...] w przedmiocie podatku akcyzowego - w punkcie 1) uchylił zaskarżoną interpretację, w punkcie 2) stwierdził, że uchylona interpretacja nie może być wykonana w całości, w punkcie 3) zasądził od Ministra Finansów na rzecz A. S. S. sp. j. z siedzibą w O. kwotę 440 zł tytułem zwrotu kosztów postępowania sądowego.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym i prawnym.

Skarżąca A. S. S. sp. j. w O. 15 października 2007 r. złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku akcyzowego. Przedstawiła w nim następujący stan faktyczny: Skarżąca zajmuje się sprzedażą nowych samochodów osobowych (PKWiU 34.10.2), do niektórych samochodów klienci zamawiają dodatkowe wyposażenie, np. radio, alarm, dywaniki, opony itp., w takim przypadku Skarżąca wyposażenie to kupuje odrębnie od samochodu, a w fakturze dokumentującej jego zakup sprzedawca nie nalicza Skarżącej podatku akcyzowego (inaczej niż przy samochodach), w fakturze sprzedaży samochodu wystawionej przez Skarżącą, wartość zamówionego przez klienta dodatkowego wyposażenia jest wyszczególniona w odrębnej pozycji i od towarów tych nie jest naliczany podatek akcyzowy. Skarżąca zapytała, czy prawidłowy jest jej sposób postępowania, polegający na nienaliczaniu w fakturze sprzedaży podatku akcyzowego od zamawianego przez klienta dodatkowego wyposażenia samochodu osobowego. W ocenie Skarżącej od tego wyposażenia nie należy naliczać podatku akcyzowego, ponieważ towary takie jak radio, alarm, dywaniki i opony nie są wyrobami akcyzowymi. Nie zostały bowiem wymienione w Załączniku Nr 1 do ustawy z dnia 23 stycznia 2004 r. o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 29, poz. 257 ze zm.). Zgodnie zaś z art. 4 tej ustawy opodatkowaniu podlegają określone czynności (np. sprzedaż, import) dotyczące tylko wyrobów akcyzowych.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00