Wyszukaj po identyfikatorze keyboard_arrow_down
Wyszukiwanie po identyfikatorze Zamknij close
ZAMKNIJ close
account_circle Jesteś zalogowany jako:
ZAMKNIJ close
Powiadomienia
keyboard_arrow_up keyboard_arrow_down znajdź
removeA addA insert_drive_fileWEksportuj printDrukuj assignment add Do schowka
insert_drive_file

Orzeczenie

Wyrok NSA z dnia 12 kwietnia 2017 r., sygn. I GSK 907/15

W przywołanych orzeczeniach Naczelny Sąd Administracyjny przypomniał, że podatek akcyzowy jest rodzajem podatku obrotowego o charakterze konsumpcyjnym, co wyraża się tym, że obciąża korzystanie ze ściśle określonych dóbr (wyrobów akcyzowych), a podatnicy obowiązani do jego określenia i uiszczenia, przerzucają go w cenie wyrobów na ostatecznych konsumentów. Podatek akcyzowy, co do zasady, jest podatkiem jednokrotnym (jednofazowym), stanowiącym integralny element ceny wyrobu akcyzowego.

Teza od Redakcji

 

Naczelny Sąd Administracyjny w składzie: Przewodniczący Sędzia NSA Janusz Zajda (spr.) Sędzia NSA Zofia Przegalińska Sędzia del. WSA Robert Hałabis Protokolant Nina Pruk po rozpoznaniu w dniu 12 kwietnia 2017 r. na rozprawie w Izbie Gospodarczej skargi kasacyjnej V. spółki z o.o. we Wrocławiu od wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu z dnia 2 lutego 2015 r., sygn. akt I SA/Wr 2025/14 w sprawie ze skargi V. spółki z o.o. we Wrocławiu na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z dnia [...] czerwca 2014 r., nr [...] w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym 1. oddala skargę kasacyjną; 2. zasądza od V. spółki z o.o. we Wrocławiu na rzecz Dyrektora Izby Administracji Skarbowej we Wrocławiu 1.924,05 (tysiąc dziewięćset dwadzieścia cztery 5/100) złotych kosztów postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wyrokiem z 2 lutego 2015 r. oddalił skargę V. sp. z o.o. we Wrocławiu na decyzję Dyrektora Izby Celnej we Wrocławiu z [...] czerwca 2014 r., w przedmiocie odmowy stwierdzenia nadpłaty w podatku akcyzowym za styczeń, maj, czerwiec, sierpień i listopad 2008 r.

Sąd orzekał w następującym stanie faktycznym sprawy:

W dniu [...] grudnia 2013 r. V. sp. z o.o. we Wrocławiu złożyła w Urzędzie Celnym we Wrocławiu wniosek o stwierdzenie nadpłaty wraz z deklaracjami korygującymi dla podatku akcyzowego AKC-3 oraz załącznikami AKC-3/E (informacja o podatku akcyzowym od samochodów osobowych), za okresy rozliczeniowe od grudnia 2007 r. do listopada 2008 r. Wyjaśniła, że powodem złożenia korekt jest rozliczenie, w pierwotnie złożonych deklaracjach podatku akcyzowego, z tytułu otrzymanych od sprzedawcy (importera) faktur korygujących VAT z ujętymi w nich korektami podatku akcyzowego naliczonego. Powołała się na wydaną dla niej przez upoważnionego przez Ministra Finansów Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu interpretację indywidualną z [...] września 2012 r. nr [...] w której wskazano, że otrzymanie przez Spółkę faktur korygujących sprzedaż samochodów osobowych (a w konsekwencji powodujące zmniejszenie lub odpowiednio zwiększenie kwoty akcyzy), w sytuacji opisanej we wniosku (czyli po zapłacie akcyzy od faktur pierwotnych), pozostaje bez wpływu na sposób obniżenia kwoty należnej akcyzy o akcyzę zapłaconą przy nabyciu samochodów osobowych, czyli otrzymanie przez Spółkę faktur korygujących nie wywołuje żadnych skutków w zakresie wysokości należnego podatku akcyzowego.

close POTRZEBUJESZ POMOCY?
Konsultanci pracują od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00 - 17:00